Erişilebilirlik

Ahmedinejad Yeni Tur Görüşmelerin Türkiye’de Yapılmasını Umuyor


Ahmedinejad Yeni Tur Görüşmelerin Türkiye’de Yapılmasını Umuyor

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ülkesinin nükleer programıyla ilgili görüşmelerde yeni turun Türkiye’de yapılmasını umduklarını söyledi.

İstanbul’daki basın toplantısında konuşan Ahmedinejad, yeni görüşmelerle ilgili bir tarih vermedi. İran Cumhurbaşkanı, Avrupa Birliği Dış Politika yetkilisi Cathrine Ashton’ın Şubat ayında gönderdiği mektuba çok yakında yanıt yazacaklarını söyledi.

Ashton, daha önce İstanbul’da yapılan ve sonuç alınamayan görüşmelerin ardından yeni tur görüşmeler için Tahran hükümetine bir mektup göndermişti.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad bu açıklamayı yaparken, İran Devlet televizyonu, Ruslarla ortak yapılan nükleer santralin iki ay içinde elektrik üretmeye başlayacağını duyurdu. Haberde, Buşehr’deki santralin test aşamasına geçtiği ve çok yakında elektrik üreteceği belirtildi.

Santral, İran’ın kurmaya çalıştığı nükleer santral zincirinin ilk halkası olacak. Tahran hükümeti, nükleer santralleri tamamen barışçıl amaçlarla kurduğu öne sürerken, Batılı devletler İran’ın nükleer programının askeri amaçlarla kullanılabileceğini belirtiyor.

XS
SM
MD
LG