Erişilebilirlik

31 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


Washington Post gazetesi baş sayfada IŞİD’in baş sözcüsü Ebu Muhammed El Adnani’nin öldürüldüğü iddiasına yer veriyor. El Adnani, IŞİD’in şiddet eylemlerini Batı’ya taşıyan üst düzey militanlarından biri olarak biliniyor. Amerika Savunma Bakanlığı’nın El Adnani’nin Suriye’nin El Bab kentine düzenlenen hava saldırısında hedef alındığına dair açıklamasına yer veren gazete, El Adnani’nin öldürüldüğünü doğrulamak için henüz erken olduğunu bildiriyor. Washington Post’a göre El Adnani’nin öldürüldüğünün doğrulanması, IŞİD’i iki alanda etkiler: örgütün etkin sosyal medya kullanımı ve Irak ve Suriye’deki aşırı şiddet eylemleri.

Washington Post’un ana sayfasında yer alan bir başka haber de Cumhuriyetçi Parti başkan adayı Donald Trump’ın Meksika Cumhurbaşkanı Penya Nieto’nun davetini kabul etmesiyle ilgili. Dün geç saatlerde hem Trump, hem de Meksika Cumhurbaşkanı Nieto, Twitter hesapları üzerinden bugün görüşeceklerini duyurdu. Gazete, Trump’ın Arizona eyaletinde göçmenlikle ilgili yapacağı konuşma öncesinde Meksika’yı ziyaret etmesinin önemli olduğunu vurguluyor. Trump’ın özellikle Latin göçmenlere yönelik tutumunun değişip değişmeyeceği, en büyük merak konusu.

Gazete baş sayfasında ayrıca Brexit referandumu yani İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkmasıyla ilgili bir habere yer vermiş. Avrupa Birliği’nden çıkmanın İngiltere için küreselleşme tanımlamasını yeniden değerlendirmek anlamına geldiğini yazan gazete, ticaret, tarım ve sanayi politikalarının bir bakıma yeniden yazılması gerektiğini belirtiyor. Yeni Başbakan Theresa May’in Brexit sonrasında İngiltere’nin kırsal kesimlerden kentlere ekonomik büyümeyi körükleyecek girişimlerde bulunacağını açıklaması da gazetenin haberinde yer buluyor.

New York Times’ın bugünkü baş sayfasında İsrail’in Batı Şeria’nın haritasını değiştirme girişimi olarak tanımlanan yerleşim politikasına yer veriliyor. İsrail işgali altındaki Batı Şeria’da bulunan Mitzpe Danny’nin son 20 yıldır hükümet izni olmadan kurulan yaklaşık yüz Yahudi yerleşim bölgesinden biri olduğu bildiriliyor. İsrail’in 50 yıldır işgal altında tuttuğu toprakların haritasını sessiz bir şekilde değiştirdiğini belirten gazete, bu politikanın, İsrail-Filistin sorununa iki devletli çözüm getirme olasılığına darbe indirdiğini ifade ediyor.

Gazete, teknoloji devi Apple’ın İrlanda’da yasadışı vergi kesintisi aldığı ve buna bağlı olarak Avrupa’ya 14 buçuk milyar dolarlık vergi borcu olduğu haberini de baş sayfasına taşımış. New York Times, Amerikan Kongresi’nin, Amerikan şirketlerinin Avrupa’da aldıkları vergi indirimlerine seyirci kalmasının büyük hata olduğunu yazıyor. Bunun nedeni, Avrupa’nın vergi yasaları çıkarıp uygulamada Amerika’dan önce davranması durumunda Amerika’nın, Amerikan şirketlerinin yabancı ülkelerdeki faaliyetlerinden vergi toplayamayacak olması. New York Times, Başkan Obama’nın, Amerikan şirketlerinin yabancı ülkelerde elde ettiği gelirden vergi alınmasına ilişkin önerisinin Cumhuriyetçi Partililer tarafından reddedildiğini hatırlatıyor. Gazete, yeni seçilecek başkanın vergi yasalarını bir an

Los Angeles Times gazetesi başkanlık seçimleriyle ilgili bir kamuoyu yoklamasına yer veriyor. Güney California Üniversitesi ve Los Angeles Times’ın ortak yaptığı anket, Cumhuriyetçi Donald Trump’ın zor da olsa başkanlık seçimini kazanma şansı olduğuna işaret ediyor. Bunun nedeni, 2012 başkanlık seçiminde oy kullanmayan potansiyel seçmenlerin yüzde 58’inin bu yılki seçimlerde sandık başına gitme sinyali vermesi. Potansiyel seçmenlerin büyük çoğunluğu, yüksek eğitimi olmayan beyazlar, ki bu demografik grup, Donald Trump’ın en büyük destekçileri olarak görülüyor.

XS
SM
MD
LG