Erişilebilirlik

23 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


23 Ağustos Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:08 0:00

New York Times, Başkan Trump’ın Arizona eyaletinin Phoenix kentinde düzenlediği, seçim kampanyasını andıran etkinliğin ayrıntılarına yer veriyor. Gazete, Trump’ın Phoenix’teki konuşması sırasında Amerika’da giderek derinleşen ayrışmadan haber medyasını sorumlu tuttuğunu ve Charlottesville’deki ırkçı şiddet eylemlerine ilişkin sözlerini bir kez daha savunduğunu yazıyor. Habere göre Trump, Charlottesville olaylarından sonra şiddetin sorumlularını hızlı bir biçimde kınadığını ve nefret ve bağnazlığı lanetlediğini, ancak haber medyasının bu sözleri saptırdığını, bilerek ve isteyerek yanlış yorumladığını iddia etti. Trump, olaylardan sonra sarf ettiği ”her iki taraf da suçlu” şeklindeki sözlerine ise Phoenix konuşması sırasında hiç değinmedi. Trump ayrıca mahkemeye hakaretten suçlu bulunan Arizona eyaleti Maricopa ilçesinin göçmen karşıtı eski şerifi Joe Arpaio’yu affedeceğinin de sinyallerini verdi. Gazete, Trump’ın dün Phoenix’te en ateşli seçim kampanyası günlerinde düzenlediği etkinlikler ve yaptığı konuşmalarla rekabet edebilecek düzeyde bir performans sergilediği yorumunda bulunuyor. Trump, konuşmasında, Charlottesville olaylarından sonra kendisine yönelik öfkeyi haber medyasına yansıttı ve medyayı, Amerika’yı bölmekle suçladı, haberciler için ”çok yalancı insanlar” tanımlamasını kullandı. Başkan, konuşmasında özellikle CNN, Washington Post ve New York Times’a yönelik suçlamalarını öne çıkardı. ”Bu nefret gruplarına platform sağlayan tek mecra medya ve yalan habercilerdir” şeklinde konuşan Başkan, medyayı ayrıca attığı Twitter mesajlarına yoğunlaştığı için eleştirdi ve Twitter’ın kendisi için sadece bir haberleşme aracı olduğunu kaydetti. Dün erken saatlerde Arizona eyaletinin Yuma kentine de giden Trump, burada Meksika’dan gelen kaçaklara karşı çok sıkı önlemler almaya söz verdi ve Meksika sınırına duvar örme planına fon ayrılmadığı takdirde federal hükümeti kapatma tehdidinde bulundu.

New York Times bugün ayrıca Başkan Trump ve Senato Çoğunluk Lideri Senatör Mitch McConnell arasında bir süredir devam eden ve giderek artan anlaşmazlıklarla ilgili bir habere yer veriyor. Gazete, Trump ve Cumhuriyetçi Parti’nin en önde gelen liderlerinden McConnell’ın haftalardır konuşmadıklarını yazıyor. Habere göre McConnell, özellikle Charlottesville’de yaşananlardan sonra yakın çevresi içinde Trump’ın bu başkanlığı kurtarabileceğine inanmadığını dile getirdi. McConnell ayrıca Trump’ın Senato kurallarını eleştirmesinden ötürü son derece rahatsız. McConnell’ın eşi Elaine Chao’nun Trump’ın kabinesinde Ulaştırma Bakanı olarak yer alması, McConnell ve Trump arasındaki anlaşmazlığa farklı bir boyut katıyor. Öte yandan Trump’ın kendisine karşı çıkan Cumhuriyetçi Partili senatörleri tehdit etmesi ve McConnell’ın her seferinde senatörleri savunmak için harekete geçmek zorunda kalması, iki lider arasındaki gerginliği daha da arttırıyor. Gazete, Trump-McConnell çekişmesinin, önümüzdeki ay işbaşı yapacak Kongre’yi tam da son derece kritik meselelerin beklediği bir zamana denk geldiği yorumunda bulunuyor. Borç tavanının yükseltilmesi, bu meselelerden biri. Cumhuriyetçiler ayrıca karmaşık federal vergi kodunu da yeniden yazmayı umuyor.

New York Times bugün ayrıca Trump Yönetimi’nin yeni açıkladığı Afganistan stratejisiyle ilgili ayrıntılara da yer veriyor. Gazete, neredeyse 16 yıldır devam eden ve Amerika’nın en uzun süren savaşı olarak nitelendirilen Afganistan Savaşı’nda Taleban’ın giderek güç kazandığını yazıyor. Habere göre Taleban, Amerika’nın 2001’de savaş açtığı örgütten çok daha azılı bir örgüte dönüşmüş durumda. Bu nedenle Amerikan Ordusu’nun zafere erişmesi her zamankinden güç görünüyor. Gazete, 2008’de zamanın Genelkurmay Başkanı Mike Mullen’un Taleban’la ilgili olarak ”öldürerek zafere ulaşamayız” şeklindeki sözlerini hatırlatıyor ve Amerika’nın stratejisinin o zamandan beri örgütü askeri güçle yok etmek yerine barış görüşmelere ikna etmeye evrildiğini belirtiyor. Gazete, bir yandan da Pakistan’ın oynadığı role odaklanıyor ve Trump’ın, Afganistan Savaşı’nın gidişatını değiştirmek için Hindistan’a döndüğünü kaydediyor. Habere göre Amerika, 16 yıl boyunca Pakistan’ın Afganistan’da zafere ulaşmaya engel olmaması için ikna, tehdit ve bombardıman dahil her yolu denedi. Başkan Trump, Pazartesi günkü konuşmasındaysa Pakistan’ı teröristlere kucak açmakla suçladı ve Pakistan’ın rakibi Hindistan’a, Afganistan’ı istikrara kavuşturmak için ekonomideki etkinliğini kullanma çağrısında bulundu. Gazete, Trump’ın Pakistan’ı dostsuz, tecrit edilmiş bir ülke haline getirip Hindistan’a yaklaşarak Güney Asya güç dengesi üzerinde etki alanı oluşturmaktan çekinmediği yorumunda bulunuyor. Ancak kimi uzmanlara göre Trump’ın yaklaşımı tam ters etki yaratabilir ve Pakistan ordu ve istihbaratının Afgan savaşında uzun zamandır desteklediği gruplara yeniden yakınlaşmasına yol açabilir. Hatta Amerika tarafından dışlanan bir Pakistan, Çin’e yanaşabilir.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG