Erişilebilirlik

2 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


2 Ağustos Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:39 0:00

New York Times, Venezuela’da diktatörlük korkularının giderek arttığını yazıyor. Gazete, Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve solcu hareketinin iktidarını pekiştirmek için Pazar günü düzenlediği ‘hukuki olmayan’ seçimlerden sonra iki eski belediye başkanının muhalif oldukları için tutuklandıklarını bildiriyor. Habere göre anayasayı değiştirmek üzere yola çıkan Maduro ve ekibinin oluşturduğu yeni güç, ülke yönetimini cunta olarak ele geçirecek. Venezuelalı eski siyasetçiler, son seçimlerle birlikte ülkedeki tüm kurumların yok edildiğini, iktidara karşı çıkan tüm Venezuela vatandaşlarının saldırıya uğrama riski aldıklarını söylüyor. Gazete, Maduro ve müttefiklerinin mahkemelere yandaşlarını doldurarak ve muhalefeti engelleyerek Venezuela demokrasisini son yıllarda yavaş yavaş eritmeye başladığını bildiriyor. Şimdiyse yeni oluşturulan yönetim, yasaları lağvetme ve kendisine sadık olmadığını düşündüğü tüm yetkilileri görevden uzaklaştırma yetkisine sahip. Uzmanlar, Venezuela’yı, hükümet yapısı içinde hiçbir muhalefetin yer alamayacağı bir geleceğin beklediği görüşünde.

New York Times bugün ayrıca Adalet Bakanlığı’nın medeni haklar dairesinin, üniversitelerin ”affirmative action” adı verilen,ve öğrenci kabulünde azınlıklara öncelik tanıyan uygulamalarının, beyazlara karşı ayrımcılığa neden olup olmadığını soruşturmaya hazırlandığını bildiriyor. Gazete, ele geçirdiği bir belgeye dayandırdığı haberinde, Adalet Bakanlığı medeni haklar dairesi içinde üniversitelerin öğrenci kabul ederken ırka dayalı kasti ayrımcılık yapıp yapmadığını sorgulayacak avukatlar aradığını yazıyor. New York Times, bu projenin, Adalet Bakanlığı’nın Başkan Trump ve Adalet Bakanı Jeff Sessions döneminde muhafazakar bir çizgiye yöneldiği anlamına geldiği yorumu yapıyor. Kimi hukukçular, projeyi memnunlukla karşılayarak üniversitelerin siyah ve Latin kökenli öğrencileri de kapsamak adına sadece beyazlara karşı değil, Uzakdoğu kökenli öğrencilere karşı da ayrımcılık yaptığını savunuyor.

Washington Post ise nakit krizi yaşayan Libya’daki son durumu ana sayfasına taşımış. Gazete, savaş ve ekonomik kriz döngüsü içine sıkışmış Libya halkının son çilesinin bankalar önündeki uzun kuyruklarda saatlerce beklemek olduğunu yazıyor. Habere göre Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin üzerinden geçen altı yılın ardından ülkeye umutsuzluk hakim. Amerika ve müttefiklerinin Libya’yı istikrara kavuşturmak için yürüttükleri diplomatik ve askeri çabalar, karşılık vermedi. Çok sayıda Libyalı, ülkenin daha büyük bir felakete sürükleneceği hissiyle yaşıyor. Örneğin akraba ziyareti yapmak için başkentte bir semtten diğerine gitmenin güvenli olup olmayacağı ya da hangi marka otomobillerin hırsızların dikkatini çekmeyeceği, Libyalıların gündelik yaşamlarının en önemli meselelerinden bazıları. Gazete, Kaddafi rejimi altındaki Libya’nın dünyanın en zengin ülkelerinden biri olduğunu, Libya halkının ücretsiz sağlık ve eğitim gibi hizmetlerden yararlandığını hatırlatıyor. Ancak Kaffadi’nin ölümünden sonra istikrarsızlığa sürüklenen ülke ekonomisi, şu anda çökmek üzere. Trablus’taki hükümet binaları, adeta betondan cesetlere dönüşmüş durumda. Aniden çıkan çatışmalar, kent sakinlerini evlerine hapsediyor. Ülkedeki işsizlik oranı ise rekor düzeyde. Çok sayıda Libyalı, eski günlerde daha mutlu olduklarını, şimdiyse varlıklı vatandaşların bile para harcayamaz durumda olduğunu söylüyor.

Washington Post bugün ayrıca Başkan Trump’ın vergi kesintisi planının önümüzdeki yıla kadar ertelenebileceğini yazıyor. Gazete, Trump Yönetimi’nin, başarısız sağlık tasarısının ardından vergi yasalarında değişiklik yapmanın daha kolay olduğunu düşündüğünü bildiriyor. Dün iş çevreleriyle bir toplantı yapan Başkan Trump, şirketlerin büyümesini sağlamak için çok cesur vergi kesintileri yapacağını söyledi. Trump, toplantıda, ”Amerikan tarihinde belki de daha önce hiç görmediğimiz bir refah devri başlatıyoruz” dedi. Ancak Kongre’deki Cumhuriyetçiler’in önünde vergi tasarısından önce iki önemli mesele var. Bunlar Eylül ayı sonunda süresi dolacak olan bütçe ve borçlanma tavanının yine Eylül sonunda yükseltilmesi gerekliliği. Gazete, Kongre’nin vergi kodunda 31 yıldır reform yapmadığını, bunun en önemli nedeninin siyasi engeller olduğunu yazıyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG