Erişilebilirlik

1 Ağustos Amerikan Basınından Özetler


1 Ağustos Amerikan Basınından Özetler
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

New York Times, Beyaz Saray’da yaşanan köklü değişiklikleri ana sayfasına taşımış. Gazete, Başkan Trump tarafından Beyaz Saray İletişim Direktörlüğü’ne atanan işadamı Anthony Scaramucci’nin görevden alındığını bildiriyor. Habere göre daha on gün önce işbaşı yapan Scaramucci’nin görevden alınmasında Beyaz Saray Genel Sekreterliği’ne getirilen emekli deniz piyade generali John Kelly rol oynadı. Kontrolden çıkan Beyaz Saray’a çeki düzen vermeye gelen Kelly’nin Beyaz Saray’ın işleyişini askeri disipline sokacağı gözleniyor. Scaramucci’nin görevden uzaklaştırılmasında, birkaç gün önce Beyaz Saray eski Genel Sekreteri Reince Priebus ve Beyaz Saray Baş Stratejisti Steve Bannon hakkında küfür dolu sözler sarfetmesinin etkisi büyük oldu. Gazeteye göre Scaramucci, siyasi ve sosyal kuralların sınırlarını zorlamaktan hiç çekinmeyen Başkan Trump’ın gözünde bile çok ileri gitti. Emekli general John Kelly ise Richard Nixon döneminden bu yana Beyaz Saray Genel Sekreterliği’ne getirilen ilk askeri kökenli yetkili. Kimileri, Başkan Trump’ın, Kelly’nin selefi Priebus’a da aynı güvenceleri verdiğini, ancak daha sonra Priebus’un görüşlerini gözardı etmekten ve otoritesini çiğnemekten geri kalmadığını, aynı durumun Kelly’nin başına da gelebileceğini söylüyor. Kelly ise Kuzey Kore’nin nükleer emellerinin giderek güçlendiği, Rusya’nın saldırgan diplomatik manevralar yaptığı, Irak ve Suriye’deki çatışmaların devam ettiği bir dönemde işbaşı yapıyor.

New York Times bugün ayrıca Rusya’nın Beyaz Rusya sınırındaki askeri varlığını arttırmasının Amerika’yı teyakkuza geçirdiğini bildiriyor. Habere göre Rusya, yaz sonunda NATO’nun doğu sınırına yaklaşık 100 bin asker konuşlandırma planı yapıyor. Gazete, Soğuk Savaş dönemini andıran bu hamlenin, Rus lider Vladimir Putin’in attığı en büyük askeri adımlardan biri olduğu yorumunda bulunuyor. Rus askerleri, Baltık Denizi, Beyaz Rusya ve Kaliningrad’da askeri tatbikatlara başladı. Aylardır planlanan tatbikatların, Rusya’nın Amerika’nın aldığı ek yaptırım kararına yönelik misillemesi olmadığı, Putin’in bu misillemeyi, çok sayıda Amerikalı diplomatın Rusya’dan uzaklaştırılması kararı alarak yaptığı bildiriliyor. Amerikalı üst düzey askeri yetkililer, Rusya’nın askeri tatbikatları Beyaz Rusya’daki asker sayısını arttırmada kullanacağı bir strateji olabileceği yönünde kaygılı. Beyaz Rusya’nın üç NATO müttefiki olan Polonya, Litvanya ve Letonya’yla komşu olması, bu açıdan dikkat çekici. Amerikan Özel Operasyonlar Kumandanı General Tony Thomas, konuya ilişkin olarak, ”En büyük endişe, Rusya’nın bölgeden çekilmeyeceği. Bu paranoyakça bir düşünce değil” şeklinde konuştu. 2012-2014 yılları arasında Amerika’nın Moskova’daki savunma ataşesi olan General Peter Zwack ise Rusya’nın Amerika’ya, ”Sizi izliyoruz. Güçlüyüz. Çok şey öğrendik. Bizimle dalaşmayın” mesajı verdiği görüşünde. Batılı askeri uzmanlar, Amerika ve Rusya’nın savaşın eşiğinde olmadığının altını çiziyor, ancak Rusya’nın askeri faaliyetlerini arttırmasının istenmeyen yüzleşmelere yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

Washington Post ise Beyaz Saray İletişim Direktörü Anthony Scaramucci’nin görevden alınması haberinin yanısıra Başkan Trump’ın oğlu Donald Jr hakkında çarpıcı bir habere yer veriyor. Gazete, oğlunun Rusya’yla bağlantıları konusunda yaptığı açıklamayı Başkan Trump’ın şahsen dikte ettirdiğini bildiriyor. Habere göre başkanlık danışmanları, Donald Trump Jr’ın 2016 seçim kampanyası sırasında bir Rus avukatla görüşme yaptığının ortaya çıkması üzerine bir açıklama yapması gerektiğine karar vermişti. Oysa bu plan kısa süre içinde değişti. Başkan Trump, 8 Temmuz’da G-20 zirvesinin yapıldığı Almanya’dan Amerika’ya dönerken Air Force One uçağında açıklamayı bizzat kendisi hazırladı ve oğlunun Rus yetkiliyle görüşmesinin Rusya’dan evlat edinme meselesine odaklandığını kaydetti. Ancak bu açıklamanın kısa süre içinde yanıltıcı olduğu, Donald Trump Jr’ın Rus avukatla Hillary Clinton’a zarar verecek bazı konularda konuştukları anlaşıldı. Uzmanlar, Başkan Trump’ın bu ve bunun gibi müdahalelerinin gerek kendisini gerekse yakın çevresini hukuki açıdan zor duruma düşüreceği uyarısında bulunuyor.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG