Erişilebilirlik

Ağrı Kesici Bağımlılığı Olan Hamile Sayısındaki Artış Korkutuyor


Amerika’da narkotik ağrı kesici bağımlılığı olan hamile kadınların dünyaya getirdiği bebeklerde de bazı uzaklaşım sendromu görülüyor.

Bu sendrom alkol ve uyuşturucu bağımlılarının bu maddeleri bıraktıktan sonra yaşadıkları belirtiler olarak tanımlanıyor.

Hükümet, tüm yaş gruplarında reçeteyle satılan kuvvetli ağrı kesici bağımlılığı vakalarının büyük bir sorun olduğunu kabul ediyor; ve bu duruma çözüm arıyor. Yeni yapılan bir araştırma ise bu ilaçları kullanan hamile ve uzaklaşım sendromuyla doğan bebek sayısını inceliyor.

Amerika’da narkotik ağrı kesici bağımlılığı olan hamile sayısı giderek artıyor.

Michigan Üniversitesi’nden Doktor Stephen Patrick bu sorunun ne kadar büyük olduğunu anlamak için doğum yapan kadınların hastane kayıtlarını inceledi: ”2000-2009 yılları arasında uzaklaşım sendromuyla doğan bebek sayısının üç kat, bebeklerini doğurdukları sırada uyuşturuculu ağrı kesici kullanan hamile sayısınınsa beş kat arttığını gördük.”

Amerikan Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi narkotik ağrı kesici bağımlılığının en büyük uyuşturucu sorunu olduğunu belirtiyor. Oksikodon gibi reçeteyle satılan uyuşturuculu ağrı kesiciler ve eroin gibi uyuşturucu maddelerin kullanımı artıyor.

Doktor Patrick, bedenlerinde bu ilaçların etkisiyle doğan bebeklerin uzaklaşım sendromundan kurtarılması için hastanede uzun süre tutulduğunu söylüyor: ”Bu bebekler doğduktan sonra beslenmede, soluk alıp vermede zorluk çekiyor, aşırı derecede hassas ve huzursuz oluyorlar. Annesi uyuşturucu bağımlısı bebekler kilo olarak da zayıf doğuyor.”

Bu bebekleri gelecekte ne gibi sağlık sorunlarının beklediğiyse bilinmiyor. Bebeklerin, bedenlerindeki uyuşturucu maddelerden kurtulana kadar metadon gibi uyuşturucu bağımlılarına verilen ilaçları almaları gerekiyor. Bebeklerin bu ilaçtan ölme riski oldukça yüksek. Uyuşturucu bağımlısı hamilelerin bebeklerinin ölü doğma olasılığı da artıyor.

Doktor Patrick sorunun çözümü için hükümetin harekete geçmesi gerektiğini söylüyor. Uzmanlarsa anne adaylarının hamile kalmadan önce uyuşturucu bağımlılığından kurtarılması gerektiği görüşünde.

XS
SM
MD
LG