Erişilebilirlik

Ağrı’da Çatışma: 5 PKK'lı Öldü


Arşiv

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetleri ve PKK sıcak çatışmaya girdi. Genelkurmay, cumartesi günkü çatışmada dört askerin yaralandığını ve 5 PKK’lın ise öldürüldüğünü açıkladı. Fırat Haber Ajansı, çatışmaları önlemek için canlı kalkan olmak isteyen bir HDP’linin öldüğünü iddia etti.

Türk Silahlı Kuvvetleri ile PKK uzun zaman aradan sonra 7 Haziran Seçimleri öncesi çatıştı. Çatışmayı sabah saatlerinde Genelkurmay Başkanlığı duyurdu. İnternet sitesinde yer alan açıklamada Ağrı’nın Diyadin ilçesinin Yukarı Türek köyünde düzenlenen Bahar Şenliği’nde PKK propagandası yapılacağı ve vatandaşlara örgütün desteklediği adaylara oy vermeleri konusunda baskı yapılacağı bilgisinin gelmesi üzerine Ağrı Valiliği’nin talimatıyla 15 timden oluşan güvenlik gücünün bölgeye sevk edildiği belirtildi. TSK, çatışmanın PKK’lı grubun uzun namlulu silahlarla ateş açılması sonucu başladığını ifade etti.

Genelkurmay akşam saatlerinde yayınladığı açıklamada ise gün boyu süren çatışmalar sonucu üç askerin hafif yaralandığını, ağır yara alan bir başka askerin ise ameliyatta olduğunu söyledi.

Fırat Haber Ajansı ise çatışmaları sona erdirmek için canlı kalkan olmak üzere bölgeye giden sivillere güvenlik güçlerinin ateş açtığını iddia etti. Habere göre, HDP Diyadin İlçe eski Eş Başkanı Cezmi Budak yaşamını yitirdi, MEYA-DER temsilcisi Cenap İlboğa yaralandı, altı kişi ise gözaltına alındı.

Erdoğan: ‘HDP, PKK’nın eylemleriyle oy toplama gayretinde’

Ağrı’daki çatışmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkilileri PKK’yı sert bir dille kınadı. Sakarya’da miting düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, kamu düzenini bozmaya çalışanlara asla müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

Erdoğan, “Bugün Ağrı Diyadin'de askerlerimizi hedef alan saldırıda ülkemizdeki barış ortamını dinamitlemeyi, çözüm sürecini baltalamayı amaçlayan bölücü terör örgütü aziz milletimizin güvenliğini sağlamak için fedakarca görev yapan güvenlik güçlerimize bir saldırıda bulundu. Malum siyasi parti bu bölücü terör örgütünün bu eylemleriyle oy toplamının gayreti içinde. Eğer demokrasi diyorlarsa eğer temel hak ve özgürlük diyorlarsa bunun yolu silahtan geçmez bunun yolu sandıktan geçer. Silaha sarılarak halka ipotek koymaya çalışıyorlar” dedi.

Davutoğlu: Seçim güvenliği mutlaka sağlanacak

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise tepkisini Twitter üzerinden gösterdi.

Başbakan Davutoğlu, “Ağrı'daki hain saldırıya gerekli cevap Türk Silahlı Kuvvetlerimiz tarafından veriliyor. Az önce Genelkurmay Başkanımız ve İçişleri yetkililerimizden tekrar bilgi aldım. Kimse şüphe etmesin. İnsanlarımızın özgür iradeleriyle oy kullanacakları seçimin güvenliği mutlaka sağlanacaktır” dedi.

Ağrı’daki çatışma, hükümetin çözüm sürecindeki koordinatörü Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş arasında polemiğe neden oldu.

Akdoğan: ‘Ateşle oynayan kendisi kaybeder’

Akdoğan çatışmanın ardından Twitter hesabında “Siyasal rekabete baskı, şiddet ve silah karıştırmak, halkın iradesine zorla ipotek koymaya çalışmak kabul edilemez. Kamu düzenine, seçim güvenliğine ve millet huzuruna yönelik girişimlere müsamaha gösterilemez. Ateşle oynayan kendisi kaybeder” yazdı.

Demirtaş: ‘Genelkurmay AKP’ye çalışmaktan vazgeçse iyi olur’

Akdoğan’la hemen hemen aynı saatlerde Ankara’da ODTÜ Mezunları’nın düzenlediği bir toplantı öncesi Ağrı’daki çatışmayı değerlendiren HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ise Genelkurmay Başkanlığı’nı eleştirdi. Demirtaş, “Genelkurmay AKP'ye çalışmaktan vazgeçse iyi olur. Bu ülkenin ordusudur. Bir partinin ordusu değil. Kendileri de seçime giren bir parti değiller. Bu tür seçime endeksli açıklamalar veya adaylıklarla ilgili spekülasyon yapacak açıklamalar yapmasalar iyi olur” dedi.

Demirtaş’ın bu sözleri üzerine Akdoğan, %witter’dan ikinci bir açıklama daha yaptı ve HDP’yi örgüt partisi olmakla itham etti.

Akdoğan: ‘Örgüt destekli particilik son bulmalı’

HDP’nin seçimde silahtan medet ummak acziyetine düştüğünü ve milli iradeye saygısızlık ettiğini söyleyen Başbakan Yardımcısı, “Örgüt destekli particilik son bulmalı, siyaset terörize edilmemeli. TSK bir partinin değil milletin ordusudur ve mensupları da vatan evlâdıdır. Milletin evlatlarına kurşun sıkanlara söz söyleyemeyenler örgütün partisi olurlar. Örgüt partisi ise Türkiye partisi olma iddiasını kaybeder. Yerleşim yerlerinde silahla dolaşmak, Eylemsizlik iddiasıyla bağdaşmaz. Silah ve illegalite en büyük tacizdir, kesinlikle sıradanlaştırılamaz” dedi.

Demirtaş: ‘İktidar provokasyon yapıyor’

Başbakan Yardımcısı’nın bu sözleri üzerine yeni bir açıklama yapan HDP lideri, hükümeti provokasyon yapmakla suçladı. Akdoğan’a “Kim silah gücüyle oy topluyorsa Allah bin türlü belasını versin” sözleriyle yanıt veren Demirtaş, “Bu iktidar tek adam saltanatı kurmak istiyor. Bunun için daha fazla oy istiyor. Bu nedenle de provokasyonlar yapıyor. Sen sarayında saltanat kur diye bu halkın yoksul evlatları birbirini öldürmeyecek, buna izin vermeyeceğiz! Asker analarına, sesleniyorum, bunların yalanlarına inanmayın. Bizim evlatlarımız ölürken onlarınki parsel parsel götürüyor” diye konuştu.

XS
SM
MD
LG