Erişilebilirlik

Afrika Kuraklıkla Boğuşuyor


Afrika Kuraklıkla Boğuşuyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

Asya, Afrika ve Amerika kıtalarının bazı bölgeleri, iklim olgusu El Nino’nun etkisiyle kavurucu sıcaklarla boğuşuyor. Üç ila altı yılda bir Büyük Okyanus’un yüzeyinin normalden fazla ısınması, aşırı yağış ya da kuraklığa neden oluyor. Afrika’da Sahra Çölü’nün güneyindeki ülkelerde yaşayan yoksul halk, aşırı kuraklıktan en çok etkilenen grup.

Somali’nin özerk bölgesi Somaliland, Afrika’daki en yoksul bölgelerden biri. Kırsal hayat süren nüfus, aşırı kuraklık nedeniyle geçimini sağlayamıyor.

Çiftçi Muhammed Ömer, “80 yaşındayım, 80 yıldır böyle şiddetli kuraklık görmedim. Çok sayıda hayvan öldü, açlık had safhada. Hayatımız tehlikede” diyor.

Komşu Puntland bölgesinde ve Etiyopya’nın bazı kesimlerinde de durum farklı değil. Birleşmiş Milletler, Somali’nin kurak bölgelerinde yaşayan bir milyon 700 bin kişiye acil yardım yapılması çağrısında bulundu.

BM İnsani Yardım Koordinatörü Peter De Clercq, “Halkın kuraklıktan ölmesini engellemeliyiz. Gıda, su ve iş arayışına giren insanların yaşadıkları yerleri terketmekten başka seçenekleri kalmıyor” diyor.

Ancak kilometrelerce ilerleseler bile gıda ve suya erişim mümkün olmayabiliyor. Bazı Etiyopyalılar, gıda bulabilmek için sınırı geçiyor.

Çiftçi Hawo Rayab, “Etiyopya’da kuraklık 3 yıldır sürüyor. Sınırın ötekarşı tarafında yeşil çayırlar olduğunu duyduk. Ancak sınırı geçtiğimizde karşımıza hiçbir şey çıkmadı” diyor.

Afrika’nın nüfusu en yüksek ikinci ülkesi Etiyopya, yıllardır kuraklığın pençesinde. Hükümet, on milyon Etiyopyalı için yardım istiyor.

Gıda sıkıntısı, geçen yıl büyük sel felaketi yaşanan Malavi’de de ciddi boyutlara ulaştı.

Liza Fatchi, “Çocuğumun sağlığı selden önce iyiydi. Selde ekinlerimizi kaybettik. Çocuğum yeterli beslenemediği için hastalandı. Tedavi ve gıda yardımı almak için hastaneye geldim” diyor.

Malavi Devlet Başkanı, ulusal felaket ilan etti. Afrika’daki gıda krizi daha da kötüleşebilir.

ECHO Etiyopya'dan Johan Heffinck, “Kuraklık henüz en şiddetli seviyeye tırmanmadı. Durum iyileşmeye başlamadan önce daha da kötüye gidecek. 2016 ortası ve sonrasında az da olsa iyileşme yaşanabilir” diyor.

Kuraklıktan etkilenen bölgelerde yaşayanların hayatta kalabilmek için yardıma ihtiyaç duyduğunu söyleyen uzmanlar, yardım çabalarının yoğunlaştırılması çağrısında bulunuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG