Erişilebilirlik

Afganistan’da Bir El Kaide Lideri Öldürüldü


Amerika, Afganistan’ın güneydoğusunda iki hafta önce düzenlenen hava saldırısında üst düzey bir El Kaide sorumlusunun öldürdüğünü açıkladı.

​ABD Savunma Bakanlığı sözcüsü Peter Cook, Bermal ilçesinde düzenlenen hava saldırısında el Kaide’nin üst düzey sorumlularından Ebu Halil El Sudani’nin 11 Temmuz 2015 tarihinde öldürdüğünün doğrulandığını söyledi.

Savunma Bakanlığı yetkilileri, El Sudani’nin örgütün intihar eylemleri ve bombalı saldırılarını idare ettiğini söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı sözcüsü Albay Pat Ryder, el Kaide’nin lider kadrosunda yaşanan bu tarz kayıpların “en azından geçici bir süreliğine de olsa” örgütün saldırı gerçekleştirme kabiliyetini bozduğunu söyledi.

El Sudani ABD, Afganistan ve Pakistan ordularına yapılan saldırıları idare ediyordu. Bununla beraber, El Sudani’nin el Kaide lideri Ayman el Zawahiri’yle de yakın ilişki içinde olduğu belirtildi.

El Sudani’nin yanı sıra iki militanın daha öldürüldüğünün bildirildiği açıklamada ayrıca, Amerika’nın bölge ve dünya’daki bütün şiddet yanlısı gruplara karşı savaşmaya devam edeceği bildirildi.

Operasyonda ölen diğer iki militanın kimliği hakkında bilgi verilmedi.

El Kaide’nin Üst Düzey Yöneticileri Hedef Alındı

ABD hava saldırıları son birkaç ay içinde el Kaide’nin birkaç üst düzey yöneticisinin ölümüyle sonuçlanmıştı. Bunların aralarında, el Kaide’nin Yemen kolunda lider yardımcısı pozisyonundaki Nasir El Vuhayşi’de bulunuyor.

Bu hafta başlarında da, ABD Savunma Bakanlığı, uzun bir süredir peşinde olduğu El Kaide militanı olan Muhsin El Fahdli’yi, Suriye’nin Sarmada kentinde düzenlediği hava saldırısında öldürdüğünü açıklamıştı.

Savunma Bakanlığı sözcüsü Albay Jeff Davis, El Fadhli’nin, El Kaide’nin “Amerika ile müttefiklerine karşı saldırı planlayan” Horasan Grubu’nun yöneticilerinden biri olduğunu açıkladı.

Davis ayrıca, El Fahdli’nin 11 Eylül 2001 saldırıları hakkında bilgisi olan az sayıdaki El Kaide liderleri arasında bulunduğunu söyledi.

XS
SM
MD
LG