Erişilebilirlik

Afganistan'ı Vuran Selde En Az 17 kişi Hayatını Kaybetti


Arşiv Foto

Yoğun yağışlar Afganistan’ın batısında sele neden oldu. Sel nedeniyle en az 17 kişi hayatını kaybetti. Sel, Afganistan’ın batısında etkili olurken evleri ve evsizlerin yaşadığı bir barınağı da yerle bir etti.

Perşembe günü ortaya çıkan sel Türkmenistan sınırı yakınlarındaki Jawzjan ve Badgis bölgesinde en az 12 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu.

Afganistan Ulusal Felaket Yönetimi Sözcüsü Shir Khani’nin yaptığı açıklamaya göre Heart ve Sar- Pul bölgelerinde de sel nedeniyle iki kişi hayatını kaybetti.

Sel önüne çıkan 500’den fazla evi de yerle bir etti.

Ülkede zaten zor olan yaşam koşulları sel nedeniyle daha da kötü bir hale geldi. Geçen yıl kuraklıkla boğuşan Afganistan’ın batı bölgeleri bu defa da sele teslim oldu. Mart ayının başlarında da aynı kesimlerde etkili olan sel bölgedeki ekili alanlara da büyük zarar vermişti.

Herat’taki yetkililerse hükümetin açıkladığından daha fazla sayıda kişinin sel nedeniyle hayatını kaybettiğini söylediler. Bölgenin Sağlık Hizmetleri Sorumlusu Dr. Abdul Hakim Tamana, en az 8 kişinin öldüğünü 9 kişinin de yaralandığını belirtti.

Heart Bölgesi Sözcüsü Jilani Farhad da sel nedeniyle bölgedeki tarihi alanların, tarım alanlarının ve yerleşim yerlerinin zarar gördüğünü söyledi.

Yardım kuruluşu Wold Vision’dan yapılan açıklamada da selden onbinlerce kişinin etkilendiği belirtildi.

Aşırı yağışların İran’da da sele neden olduğu belirtiliyor. İran'ı etkisi alan aşırı yağışlar nedeniyle geçtiğimiz hafta en az 44 kişinin hayatını kaybettiği tarım alanlarında da 180 milyon dolarlık kayıp yaşandığı ifade ediliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG