Erişilebilirlik

Afganistan’da Üniversiteye Saldırı


Kabil’deki Afganistan Amerikan Üniversitesi’ne yapılan saldırıda en az 1 kişi öldü, 25 kişi de yaralandı.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Afganistan Kamu Sağlığı Bakanlığı yetkilisi, yaralananlar arasında bir profesör, iki de kız öğrencinin bulunduğunu belirtti. Ancak yetkili, hayatını kaybeden kişinin kimliği ile bir bilgi vermedi.
Bir patlama ile başlayan saldırı sonrası onlarca öğrenci bir süre üniversite kampüsü içinde mahsur kaldı. Yerel saatle 18:30 sıralarında başlayan saldırı sonrası, saldırganlar güvenlik güçleri ile yarım saate yakın bir süre çatıştı. Saldırganların kaç kişi olduğuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yok.

Kampüsten kaçan öğrencilerden Massoud Hossaini, AP haber ajansına, diğer öğrencilerle bir sınıfta saklandıklarını ve sandalye ve masaları kapının önüne yığarak barikat yaptıklarını söyledi.Özgür Afganistan Radyosu’na konuşan Roman Dehsabzwal da kampüsün içinde 300’e yakın öğrencinin mahsur kalmış olabileceğini söylüyor.

Pentagon’dan yapılan bir açıklamaya göre de, küçük bir Amerikalı yetkili grup, Afgan yetkililere durumu kontrol altına almada yardım ediyor.
Üniversiteye yapılan saldırıyı henüz herhangi bir örgüt üstlenmedi. Bu ay içinde, üniversitede çalışan bir Amerikalı ve bir Avustralyalı profesör kimliği bilinmeyen kişiler tarafından kaçırılmıştı. İki profesörün nerede olduğu konusunda hala bir bilgi yok.

Amerika’nın desteği ile inşa edilen Afganistan Amerikan Üniversitesi, Kabil’de 2006 yılında açılmıştı. Amerika’dan bağımsız olan eğitim kurumu, Amerikan üniversite eğitim sistemi modeli izliyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Biden Enflasyonu Düşürme Yasasını İmzaladı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:36 0:00
XS
SM
MD
LG