Erişilebilirlik

Afganistan'da Oy Sayımına Başlandı


Afganistan’da devlet başkanlığı seçimlerinin ikinci turu tamamlandı ve oy sayımına başlandı. İkinci turda, en yüksek oyu alan eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ve eski Maliye Bakanı Eşref Gani yarışıyor. Seçim sonuçlarının 2 Temmuz'a kadar belli olması bekleniyor

Taleban seçimleri sabote edeceği tehdidinde bulunsa da seçim günü oldukça sakin geçti. İçişleri Bakanlığı dün yola yerleştirilen bombalar ve roket saldırıları gibi 150 ufak çaplı saldırı yaşandığını bildirdi.

Ancak Herat'ın kırsat kesimlerinde oy veren 11 kişinin işaret parmaklarının kesildiği bildirildi. Oy verenlerin işaret parmağı, çıkmaz mürekkeple işaretleniyordu.

Seçimleri yerinde izleyen Amerika’nın Sesi muhabiri Sharon Behn de, Kabil’de birkaç yerde patlama olduğunu bildirdi. Ancak patlamalarda ölen olmadı.

Afgan güvenlik kuvvetleri, seçim günü Kabil’de güvenlik önlemlerini arttırdı, araçlar iyice aranırken, kamyonların trafiğe çıkması yasaklandı.

Afganistan’da görev yapan uluslararası güçler komutanlığı, seçimleri başarısından dolayı övdü ve bunun, Afgan halkının kendi emniyet güçlerine duyduğu güveni gösterdiğini bildirdi.

Seçimlerde yarışan iki aday da, Amerika’yla yakın askeri ilişkilerin sürdürülmesinden yana. Amerika, bir sonraki devlet başkanıyla, yeni bir güvenlik anlaşması imzalamayı planlıyor. Anlaşma uyarınca, Amerika, 2014 sonuna kadar Afganistan’daki asker sayısını 10 bine indirmeyi planlıyor. Kalan askerlerinse, iki yıl boyunca terörle mücadele operasyonlarına destek vermesi ve ayrıca Afgan birliklerini eğitmesi amaçlanıyor.

Gerek Abdullah, gerekse Gani, mevcut devlet başkanı Hamid Karzai’nin kabinesinde görev yaptı. Taleban yönetiminin devrildiği 2001’den bu yana Afganistan’ı idare eden Karzai, üçüncü kez seçimlere giremiyor.

Seçim sonuçlarının 2 Temmuz'a kadar belirlenmesi bekleniyor.
XS
SM
MD
LG