Erişilebilirlik

Afganistan'da Saldırılar: 23 Ölü


Afganistan'da bir gün içinde meydana gelen şiddet eylemlerinde en az 23 kişi hayatını kaybetti

Afganistan'da bir gün içinde meydana gelen şiddet eylemlerinde en az 23 kişi hayatını kaybetti.

Ülkenin çeşitli bölgelerinde meydana gelen saldırılardan ilkininin hedefinde Afganistan Yüksek Mahkemesi üst düzey görevlilerinden Atıkullah Ravufi vardı. Ravufi, evinin yakınlarında uğradığı silahlı saldırıda öldü. Saldırının sorumluluğunu Taliban üstlendi.

Bir diğer saldırının hedefinde ise ülkenin güneydeki Helmand bölgesindeki mayın temizleme ekibi vardı. Militanların polisle girdiği çatışmada 12 mayın temizleme işçisi öldü.

Reuters Haber Ajansı, saldırganlardan 4'ünün çatışmada öldüğünü, 3'ünün de esir alındığını bildiriyor.

Başkent Kabil'de Afgan askerleri taşıyan otobüse düzenlenen intihar saldırısında ise en az 6 kişi öldü 12'nin üzerinde kişi yaralandı.

Afganistan'da Kabil'in kuzeyindeki uluslararası güçlere ait Bagram Hava Üssü yakınlarına düzenlenen bir başka saldırıda ise 2 NATO askeri öldü.

Taliban'ın NATO ve Amerika güçlerine yönelik saldırılarında, ülkedeki yabancı askeri birliklerin çekilmesine az bir sürenin kaldığı bu dönemde artış yaşanıyor.

Uluslararası güçlerin çekilmesinin ardından çoğunluğu Amerikan askeri olan yaklaşık 13 bin kişilik ekibin danışmanlık ve eğitim hizmeti amacıyla Afganistan'da kalması planlanıyorç

XS
SM
MD
LG