Erişilebilirlik

Afganistan’da İntihar Saldırısı: 29 Ölü 60 Yaralı


Afganistan’da İntihar Saldırısı: 29 Ölü 60 Yaralı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Afganistan’ın güneyindeki Helmand eyaletinde bomba yüklü araçla gerçekleştirilen intihar saldırısında ilk belirlemelere göre 29 kişi hayatını kaybetti, 60’ı aşkın kişi yaralandı.

Görgü tanıkları, askerler ve hükümet çalışanlarının maaşlarını almak için eyalet başkenti Laşkargah’daki Yeni Kabil Bankası’nın önünde toplandığı sırada saldırının düzenlendiğini söylediler.

Eyalet yönetiminin sözcülerinden Ömer Zvak Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada, yaralılardan bazılarının durumunun kritik olduğunu belirtti. Zvak, saldırının kurbanları arasında siviller ve askeri personelin bulunduğunu da kaydetti.

Saldırının sorumluluğunu Taleban üstlendi. Taleban Afgan güçleri ve istihbarat çalışanlarını hedef aldıklarını, onlardan 80’in üzerinde kişiyi öldürdüklerini öne sürdü.

Ülkenin güneybatısında Amerika önderliğindeki görev gücünün komutanı Tuğgeneral Roger Turner saldırıyı kınadı. Turner, “Bu korkak saldırı, Ramazan Bayramı kutlamalarının hazırlıkları için maaş kuyruğuna giren masum insanları hedef aldı. Düşman bir kez daha masum sivilleri umursamaz tavrını göstererek, ölümleri ve acılara neden oldu” dedi.

Büyük bir haşhaş üretim merkezi konumundaki Helmand, topraklarının çoğu Taleban’ın kontrolü ya da etkisi altındaki en büyük Afgan eyaleti.

Saldırı, New York’ta BM Güvenlik Konseyi’nin Afganistan’daki güvenlik ve siyasi duruma dair düzenlediği toplantıdan bir gün sonrasına denk geldi.

BM’nin Afganistan Temsilcisi Tadamiçi Yamamoto dünkü toplantıda yaptığı açıklamada, Taleban’ın güç kazandığını belirterek, isyancılarla “gerçek bir barış sürecinin” aciliyetini vurguladı.

“Barışa uzanan yol müzakereler üzerinden takip edilmeli, şiddet yoluyla değil” diyen Yamamoto, Taleban’ı Kabil’le barış görüşmelerine ön koşulsuz girmeye çağırdı.

Yamamoto, “Afgan hükümeti, komşu ülkeler ve diğer kilit aktörler, Taleban’ın Afganistan’ın geleceğinin ve siyasi ve sosyal dokusunun bir parçası olabileceği mesajını desteklemeli” dedi.

BM temsilcisi, Afganistan’da kötüleşen güvenlik vaziyetinin hükümet içerisindeki siyasi gerilimleri gün yüzüne çıkardığını ve “geniş çaplı siyasi uzlaşının erimekte olduğunu” kaydetti.

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin ulusal birlik hükümeti, artan şiddet karşısında görevi bırakması için koalisyon ortakları ve muhalefete mensup siyasetçilerin baskısı altında.

Yamamoto, “Ortaya çıkan siyasi fay hatları giderek artan bir şekilde etnik temele dayanıyor. Bu durum, IŞİD’in Şiiler’i hedef alan saldırılarıyla ülkede mezhepsel çekişmeleri tahrik etmeye çalıştığı bir zamanda özellikle endişe verici” diye konuştu.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Giuliani Büyük Jüri Karşısında İfade Verdi - 17 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:44 0:00
XS
SM
MD
LG