Erişilebilirlik

Afganistan'da Hesap Zamanı


Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai Chicago'da düzenlenen son NATO zirvesinde

Faturanın aslan payını Amerika üstlenirken Türkiye 2014 sonrası dönem için her yıl 20 milyon euro katkıda bulunacak

Afganistan’da yıllardır süren uluslararası operasyonda sona doğru yaklaşılırken Chicago’daki NATO Zirvesi’nde teyit edilen takvim çerçevesinde 2014 sonunda güvenliği sağlama rolünün tamamen yerel güçlere bırakılacak olmasının maliyetinin nasıl paylaşılacağı da büyük ölçüde netleşti. Detaylı ve uzunca süren bir çalışmanın ardından toplamda 228 bin kişiyi bulması öngörülen güvenlik birimlerinin maliyetinin yıllık 4.1 milyar dolar düzeyinde olacağı hesaplandı.

Doğrudan ve önemli düzeyde mali yardım yapmaktansa farklı bir politika izlemeyi tercih eden Türkiye, 2014 sonrasındaki üç yıllık dönem için katkısını yıllık 20 milyon euro olarak belirledi. Türkiye, ayrıca yapılacak ayni katkı ve kalkınma yardımlarının miktarını ise önümüzdeki dönemde açıklayacak. Türkiye'nin İttifak içindeki ağırlığı dikkate alındığında mevcut mali katkısı oldukça düşük kalıyor. Faturanın aslan payını üstlenen ABD ise yıllık 2.3 milyar dolar ödeyecek. Afgan yönetiminin katkısının ise 500 milyon dolar olması öngörülüyor. Yıllık bazda hatırı sayılır düzeyde katkı yapmayı taahhüt eden ülkeler ise 187 milyon dolarla Almanya, 150 milyon dolarla İtalya, 110 milyon dolarla İngiltere olarak sıralandı.

Avrupa’nın diğer ülkelerinden ve ISAF’a katkı yapan ülkelerden gelen yardımlar 500 in dolardan 108 milyon dolara kadar varan geniş bir yelpazeye yayılırken cevabı henüz netleşmeyen bazı önemli ülkelerin katkısı da merakla bekleniyor. Bu ülkelerin başını Fransa çekiyor. ABD, Fransa’dan 200 milyon düzeyinde bir katkı talep etmişti. Paris’in ne kadar mali katkı yapacağını kısa sürede netleştirmesi öngörülüyor. Katkı payı beklenen diğer iki önemli Avrupa ülkesi de Polonya ve İspanya. Washington, İspanya’dan 30 milyon dolar, Polonya’dan ise 20 milyon dolar talep etti.

NATO’nun belirlediği takvim olan 2014 sonuna kadar mali açıdan öngörülen katkı düzeyine ulaşılması beklenirken Afgan güvenlik birimlerinin, uluslararası güvenlik güçlerinin çekilmesinin ardından ülke genelinde etkili bir güvenlik seviyesinin yakalanmasını sağlayıp sağlayamayacağı konusundaki bazı soru işaretleri henüz giderilemedi.

XS
SM
MD
LG