Erişilebilirlik

Afganistan’da Gazetecilere Saldırı


Kathy Gannon ve Anja Niedringhaus

Afgan polis üniformalı biri, iki yabancı kadın gazeteciye saldırdı. Gazetecilerden biri öldü, diğeri yaralandı

Ölen gazetecinin 48 yaşındaki Alman fotoğrafçı Anja Niedringhaus olduğu bildirildi. Associated Press fotomuhabiri Niedringhaus’un birçok fotoğrafçılık ödülü bulunuyor. İki kurşunla yaralanan AP muhabiri Kathy Gannon’un durumunun ise ciddiyetini koruduğu bildirildi.

Yetkililer ülkenin doğusundaki Host’ta yoğun güvenlik önlemleri alınan bir kampta meydana gelen olaydan sonra saldırganın gözaltına alındığını bildirdi.

AP iki gazetecinin seçim pusulalarını dağıtan seçim konvoylarıyla seyahat ettiğini açıkladı. Gazeteciler Tanai bölgesinde araç içinde beklerken yanlarına yaklaşan ve “Alllahüekber,” diyerek bağıran polis amirinin kalaşnikofuyla ateş açtığı bildirildi.

Niedringhaus olay yerinde öldü, Gannon’un ameliyet sonrası durumuysa ciddiyetini koruyor.

AP Genel Yayın Yönetmeni Kathleen Carroll New York’ta yaptığı açıklamada iki gazetecinin uzun yıllardır Afganistan’da birlikte çalıştıklarını açıkladı. Carroll, “Anja canlı, dinamik bir gazeteciydi ve resimleri kadar sıcak kalpliliği ve yaşam sevgisi nedeniyle de sevilen bir kişiydi. Onu kaybetmekten dolayı acı içindeyiz,” diye konuştu.

Niedringhaus çalışmaları sayesinde birçok ödülün sahibi olmuştu. Kanadalı Gannon’un ise İslamabad’da yaşadığı bildirildi.

Bu son üç hafta içinde ülkede gazetecilere yönelik üçüncü saldırı. Cumartesi yapılacak genel ve yerel seçimler öncesinde ülkede şiddetin düzeyi artmış durumda.

Taleban seçimleri sabote edeceğini bildirdi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamit Karzai yaptığı açıklamada olaydan büyük üzüntü duyduğunu söyledi.

BM, Sınır Tanımayan Gazeteciler, Gazetecileri Koruma Komitesi saldırıyı kınadı. Sınır Tanımayan Gazeteciler, saldırının Afganistan’da çalışan gazetecilerin karşılaştıkları riskleri bir kez daha gözler önüne serdiğini belirtti ve yetkililere seçim döneminde önemli bir rol üstlenen gazetecileri koruma çağrısı yaptı.

Dün BM’nin Özel Afganistan Temsilcisi Jan Kubis, Afganistanlılar’a vatandaşların oy verme hakkını engellememeleri yönünde çağrı yaptı.

Güvenlik sorunlarının sürdüğünü söyleyen Kubis buna rağmen ülkenin 2009’la karşılaştırıldığında seçimlere çok daha iyi hazırlandığını söyledi.

Son günlerde yaşanan şiddet olaylarını Taleban üstlendi. Salı günü Afganistan İçişleri Bakanlığı’nda yaşanan intihar saldırısında 6 polis memuru yaşamını yitirmişti.
XS
SM
MD
LG