Erişilebilirlik

Afganistan’da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Üç Ay Ertelendi


Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve rakibi Afganistan İcra Başkanı Abdullah Abdullah 

Afganistan’da 20 Nisan’da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı seçimi üç ay ertelenerek 20 Temmuz’da yapılacak. Yetkililer seçimlerin erteleneceği söylentilerine açıklık getirdi ve daha iyi organize olunabilmesi için seçimlerin üç ay geç yapılacağını bildirdi.

Ülkede Ekim ayında yapılan parlamento seçimleri kaotik olduğu gerekçesiyle eleştiri yağmuruna tutulmuştu. Seçimler sırasında yol kenarına konulan bombalarla çok sayıda saldırı düzenlenmiş, seçmen doğrulama cihazları bozulmuş, seçmen listelerinin hazır olmadığı ortaya çıkmış ve sandıklarda gecikmeler yaşanmıştı.

Kabil’de basın toplantısı düzenleyen Seçim Komisyonu Başkanı Jan Abdul Bade Sayad, ‘‘Sert kış koşulları, seçim malzemelerinin taşınması, güvenlik ve bütçe nedeniyle Nisan ayı seçimlerin düzenlenmesi için çok zor olacak. Daha iyi hazırlanmak için seçimi gelecek yılın Temmuz ayında yapmaya karar verdik’’ dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani daha önce seçimlerin zamanında yapılması konusunda ısrarcı olmuştu ancak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Şahhüseyin Murtazawi hükümetin kararı memnuniyetle karşıladığını bildirdi.

Bu ertelemeyle Afganistan’daki sorunlu seçimlere bir yenisi eklenmiş oldu. Geçen Ekim’de yapılan kaotik seçimin sonuçları hala açıklanmış değil. 2014’teki cumhurbaşkanlığı seçimlerineyse her iki tarafında da hile yaptığı suçlamaları gölge düşürmüştü.

Cumhurbaşkanı Gani, gelecek beş yıl için yeniden seçilmeyi umuyor. Gani’nin rakipleri arasında eski güvenlik danışmanı Hanif Atmar ve Afganistan İcra Başkanı Abdullah Abdullah gibi isimler olması bekleniyor.

Afgan basınında çıkan haberlere göre ABD temsilcisi Zalmay Halilzad, Kabil hükümetinden seçimleri birkaç ay öteleyerek barış sürecine öncelik vermesini istedi.

Taleban, Gani hükümetiyle görüşmeyi reddediyor ve hükümetin yabancı destekli ve gayrı meşru olduğunu söylüyor. Hükümet bu nedenle barış görüşmelerinin dışında kalmış durumda.

Görüşmelerin bir sonraki turu Ocak ayında Suudi Arabistan’da yapılacak. Taleban’a yakın kaynaklara göre örgüt Nisan ayında değişecek bir hükümetle görüşmeyi anlamsız buluyor. Seçim tarihinin değişmesinin Taleban’ın bu tavrını değiştirip değiştirmeyeceği ise merak konusu.

XS
SM
MD
LG