Erişilebilirlik

Afganistan'da Canlı Bulma Umudu Kesildi


Afganistan'ın Badahşan ilindeki toprak kaymasında sonuç vermeyen arama çalışmaları
Afganistan’ın kuzeyinde yetkililer yüzlerce köylüyü çamur ve taşlar altında gömen dev toprak kaymasında canlı bulma umudu kalmadığını belirterek arama çalışmalarını durdurdu.

Yetkililer, çamur selinin derinliğinin ceset arama çabalarını da güçleştirdiğini ve bölgeyi tamamen bir toplu mezar haline çevirdiğini belirtti.

Sağ kurtulanlardan umutlarını kesen görevliler, yardım çabalarını, felaket yüzünden evsiz kalmış binlerce kişiye gıda, su ve diğer ihtiyaçlarını karşılama yönünde yoğunlaştırıyor.
Yetkililer ayrıca Tacikistan, Çin ve Pakistan’a komşu olan bölgede günlerce süren şiddetli yağışlardan sonra yeni toprak kaymaları olmasından korkuyor.

Badahşan ilinde meydana gelen felakette ölü sayısı ile ilgili tahminler birkaç yüz ile 2 bir 700 arasında değişiyor. Yetkililer, toprak kaymasına aşırı yağışların yol açtığını ve 300 kadar evin toprak altında kaldığını bildiriyor. Felaketten birkaç saat önce aynı bölgede daha küçük bir toprak kayması yaşanmıştı.
Badahşan, Afganistan’ın en ücra yerlerinden biri.

Başkan Barack Obama, toprak kayması felaketinden dolayı Afgan halkına başsağlığı diledi ve ülkedeki Amerikan birliklerinin yardıma hazır olduğunu açıkladı.
XS
SM
MD
LG