Erişilebilirlik

Afganistan'da Barış Anlaşmasına Doğru


Gulbeddin Hikmetyar

Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani’nin ulusal birlik hükümeti ile Gulbeddin Hikmetyar liderliğindehi Hizb-i İslami (İslam Partisi) arasındaki anlaşmazlıklar nedeniyle aylarca süren görüşmelerde sona gelindi.

Çok defa sekteye uğrayan görüşmelerle ilgili umut verici bilgiyi Hikmetyar’ın oğlu sosyal medya hesabından verdi ve tarafların barış anlaşması tasarısının maddeleri üzerinde anlaştığını ve açıklamanın Cumartesi günü yapılacağını yazdı.

Habibur Rehman Hikmetyar, “Afgan ulusunu, tüm Müslümanları ve Hizb-i İslami üyelerini kutluyorum. Umarım savaşı bitirip barışı getirmede ve yabancı ülkelerin müdahalesini engellemede bu anlaşma uzun ömürlü olur” dedi. Oğul Hikmetyar, müzakere ekibinde yer almıyor.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan devlet başkanlığı sözcüsü Şah Hüseyin Murtazavi de görüşmelerde dikkat çekici bir ilerleme sağlandığını ve bugün daha fazla konuda anlaşmayı umduklarını söyledi.

Sıra Taleban'da

Afganistan’da dönüm noktası olabilecek bu gelişme, Taleban’ın ülke çapında saldırılarını artırdığı ve toprak kazandığı bir dönemde yaşanıyor. Taleban saflarında savaşan Hizb-i İslam’la bir barış anlaşması, Taleban’ı da barış görüşmelerine zorlayabilir. Taleban’dan farklı olarak Hikmetar’ın örgütü, çok az Afgan eyaletinde etkili.

Afganistan’ın eski başbakanı Hikmetyar, 1980’lerde Sovyetler Birliği’ne karşı CIA’in sağladığı silahlarla savaşmış bir gerilla komutanı. Ancak ABD, 2003 yılında Gulbeddin Hikmetyar’ı, El Kaide ve Taliban’ın saldırılarına destek verdiği için küresel terörist ilan etmişti.

Hikmetyar ve komutanlarının, bir çok Taleban lideri gibi Pakistan’da saklandıkları iddia ediliyor; Islamabad ise bu iddiaları reddediyor.

Uzmanlar, bu anlaşmanın ülkede güvenliğin kötüleşmesi nedeniyle eleştirilen Eşref Gani’ye de siyasi destek sağlayacağını söylüyor. Gelecek ay Brüksel’de yapılacak Afganistan zirvesinde de bağışçı ülkeler, ulusal birlik hükümetinin siyasi ve ekonomik faaliyetlerini değerlendirecek.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Apple Kullanıcılarına Güvenlik Açığı Uyarısı - 19 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:55 0:00
XS
SM
MD
LG