Erişilebilirlik

Afganistan'da Askeri Konvoya Taleban Saldırısı


Afganistan’ın güney vilayetlerinden Helmand’da bombalı araçla düzenlenen saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetti, 20’den fazla yaralı var. Afgan televizyonu ölü sayısını 12 olarak duyurdu.

Saldırının sorumluluğu Taleban üstlendi. Taleban sözcüsü, ölen ve yaralananların arasında ordu mensupları ve askerler olduğunu öne sürdü.

Amerika’nın Sesi’ne konuşan Valilik sözcüsü Ömer Zwak da, vilayetin başkenti Leşkergah’taki saldırının Afgan Ulusal Ordusu konvoyunu hedef aldığını açıkladı.

Zwak, bir banka yakınındaki saldırının kurbanları arasında siviller ve askerler olduğunu doğruladı, en az 21 yaralının hastaneye kaldırıldığını söyledi. Kurbanların, maaşlarını çekmek üzere bankada olduğu öğrenildi.

Helmand’ın büyük bölümü Taleban kontrolünde ve bölgeden sıklıkla Afgan güvenlik güçlerine yönelik saldırı haberleri geliyor.

Hava saldırısı bilmecesi

Öte yandan Afganistan’daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu, Helmand’ın bir başka bölgesinde Amerikan hava saldırılarında sivillerin öldüğü iddialarını araştırdıklarını açıkladı.

Sangin ilçesinde yaşayanlar ve Taleban, Perşembe gecesi düzenlenen saldırılarda en az 20 sivilin hayatını kaybettiğini iddia etmişti.

Helmand Valisi Hayetullah Hayatullah Hayat ise düzenlediği basın toplantısında bu iddiaları yalanladı.Hayat, ABD’nin hava saldırılarının Taleban’I hedef aldığını ve 60 militanın öldürüldüğünü söyledi. Hayat ,sivil ölü iddiaları için de kanıt istedi.

Birleşmiş Milletler 2016’da Afganistan'da çatışmalar sonucu ölen ve yaralanan sivillerin sayısının rekor düzeye çıktığını açıklamıştı. BM Yardım Misyonu geçen yıl 3 bin 498 sivilin öldüğünü, 7 bin 920 kişinin de yaralandığını açıkladı. Kurbanların üçte birini çocuklar oluşturuyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG