Erişilebilirlik

'Afganistan'da ABD 4 IŞİD Komutanını Vurdu' İddiası


Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar bölgesinde, bir Amerikan insansız hava aracının saldırı düzenlediği ve IŞİD’in üst düzey dört komutanının öldüğü öne sürüldü.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından henüz doğrulanmayan saldırı Salı günü geç saatlerde düzenlendi. Nangarhar bölgesi polis şefi, saldırının Doğu Kunar bölgesindeki IŞİD militanlarının toplantısını hedef aldığını ve aralarında dört üst düzey komutanın da bulunduğu 11 militanın öldürüldüğünü belirtiyor.

Amerika’nın Sesi Afgan Servisi’ne konuşan polis şefi Juma Gul Hemmat, “İnsansız hava aracı Gambir’de IŞİD militanlarını hedef aldı. Saldırıda 4 IŞİD komutanı ile 7 savaşçı öldürüldü” dedi.

Öldürülen komutanlar arasında terör örgütünün mali işlerinden sorumlu Muhammed Rahman ve örgüte yeni eleman kazandırmaktan sorumlu Nura olarak bilinen bir kişinin de olduğu ifade ediliyor.

Hemmat Polis Şefi, Muhammed Rahman’ın kardeşinin de aynı saldırıda öldüğünü duyurdu.

IŞİD’in Afgan kolu Horasan grubu, Afganistan ve Pakistan’ın dağlık alanlarındaki doğu Nangarhar bölgesinde 2015 yılının başlarında ortaya çıktı.
Pentagon’un Kongre’ye sunduğu rapora göre IŞİD, Pakistan ve Afganistan Taliban’ının eski üyeleri ve IŞİD ile işbirliğinin kendi çıkarlarına hizmet edeceğini düşünen militanları kendisine çekebildi.

Erişimini Arttırdı

Örgüt komşu Kunar vilayetinde de varlığını ve faaliyetlerini arttırdı.

Hemmat Polis Şefi’ne göre Kunar’ın bazı bölgelerinde 2000’e yakın IŞİD militanı aktif durumda.

Polis Şefi Amerika’nın Sesi’ne örgütün Arap ülkeleri ve Pakistan’dan gelen yabancı savaşçıları eğitmek üzere Patash vadisinde kamp kurduğunu anlattı.

Nangarhar Bölgesel Yönetimi Sözcüsü Attaullah Khogyani de Amerika’nın Sesi’ne yaptığı açıklamada örgütün Nangarhar’da mevzi kaybettiğini, bu sebeple hemen yakındaki dağlık Kunar ve Nuristan bölgelerinden alan kazanmaya çalıştığını ve Pakistan ile komşu olan bu bölgede kalıcı olmaya çalıştığını belirtti.

Amerikan ve Afgan güçleri, Afganistan’ın doğusunda ortak terör karşıtı operasyonlar yürütmekteler. Bu yılın başlarında Amerikan ordusu Afgan ordusu ile birlikte IŞİD’i Afganistan’dan temizleme sözü verdi. Bu kapsamda son aylarda düzenlenen operasyonlarda önde gelen komutanlar ile birlikte yüzlerce IŞİD militanı öldürüldü.

Mayıs ayında Amerika ve Afgan güçlerinin ortak Nangarhar’daki ortak operasyonunda terör örgütünün Afganistan’daki lideri Şeyh Abdul Hasib öldürüldü.

Nisan ayında da Amerikan ordusu “tüm bombaların anası” takma adıyla bilinen MOAB bombasını IŞİD’in güçlü olduğu alanlardan biri olan Nangarhar’ın Achin bölgesine attı. Bombardımanda aralarında yabancı savaşçıların da olduğu en az 95 IŞİD militanı öldü.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump'ın Evinde Aramaya Onay Adalet Bakanı'ndan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG