Erişilebilirlik

Afganistan'da 8 NATO Askeri Öldürüldü


Afganistan'da 8 NATO Askeri Öldürüldü

Afganistan’da Cumartesi günü düzenlenen saldırılarda 8 NATO askerinin öldüğü açıklandı. Bu, NATO kuvvetlerinin bir yıl içinde en çok kayıp verdiği günlerden biri oluyor.

NATO yetkilileri, Afganistan’ın güneyinde iki ayrı bombalı saldırıda üç askerinin öldüğünü, aynı gün doğuda bir intihar bombacısının beş NATO personeliyle dört Afgan askerini öldürdüğünü bildirdi. Ölen NATO askerlerinin milliyetleri açıklanmadı. Ancak iki bölgede de görev yapan NATO kuvvetlerinin çoğunluğunu Amerikan askerleri oluşturuyor.

Bombalı intihar saldırısının sorumluluğunu Taleban üstlendi. Doğudaki Laghman ve Nangarhar illeri arasındaki NATO üssüne bir intihar bombacısının Afgan askeri üniformasıyla girdiği bildiriliyor. Bombacının Afgan ordusuna Taleban tarafından ajan olarak sokulduğu ve bir aydır üsde çalıştığı da belirtiliyor.

Cuma günü de Kandahar ili Emniyet Müdürü intihar saldırısında hayatını kaybetmişti. Polis üniforması giymiş bir kişi, Emniyet Müdürlüğü binasında Han Muhammet Mücahit’in makam odasını girip kendini havaya uçurmuştu. Saldırıda ayrıca iki polis ölmüş, üç polis de yaralanmıştı.

İntihar saldırıları Taleban’ın sık sık başvurduğu taktiklerden biri. Ancak saldırıların Afgan askeri üniforması giymiş bombacılar tarafından düzenlenmesi nispeten az rastlanan bir olay.

XS
SM
MD
LG