Erişilebilirlik

Afganistan'da 7 Kişiye Irza Geçme Suçundan İdam


Kabil'de idama mahkum edilen sanıklar kararı dinlerken

Kabil'de yargılanan sanıkların dört kadını silah zoruyla bindikleri araçtan çıkarttıktan sonra ırzlarına geçtikleri, dövdükleri ve mücevherleriyle cep telefonlarını çaldıkları bildiriliyor

Afganistan’da yedi erkek bir düğünden dönen bir grup kadının ırzına geçme ve mallarını çalma suçundan idama mahkum edildi.

Polis, Kabil’in hemen dışında geceyarısı bazıları polis üniforması giymiş silahlı kişilerin bir araç konvoyunu durdurarak aileleriyle birlikte seyahat etmekte olan dört kadını zorla çıkarttıklarını açıkladı.

Silahlı kişilerin, yolun kenarında bir tarlada biri hamile olan kadınların ırzına geçtikleri, dövüldükleri, mücevherlerini ve cep telefonlarını çaldıkları bildiriliyor.

Yargıç Safihullah Mücadidi televizyondan yayınlanan duruşmada yasalara göre bu kişilerin en ağır ceza olan idama mahkum edilmeleri gerektiğini söyledi.

Kabil emniyet müdürü General Zahir mahkemede ifade verirken başkentde bu tür bir toplu ırza geçme eylemine daha önce hiç rastlanmadığını açıkladı.

Afganistan Devlet başkanı Hamid Karzai geçen hafta bir kadın heyetiyle görüşürken sanıkların idama mahkum edilebileceklerini söylemişti.

Sanıkların bir üst mahkemeye başvurarak kararı temyiz hakları var. Afgan yasalarına göre idam cezasının uygulanması için Karzai’nin onayı gerekiyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG