Erişilebilirlik

Afganistan'da 7 ABD Askeri Yaralandı


Afganistan'da 7 ABD Askeri Yaralandı

Afganistan’da Kuran yakmayla ilgili şiddet eylemleri sürerken ülkenin kuzeyinde bir askeri üsse atılan el bombası yedi Amerikalı askerin yaralanmasına yolaçtı.Askerler üsde eğitmen olarak görev yapıyordu.

Bu arada Afgan İçişleri Bakanlığı, Cumartesi günü bakanlıktaki iki Amerikalı subayı öldüren Afgan görevlinin kimliğini belirledi. Hakkında tutuklama emri çıkarılan 25 yaşındaki polis istihbarat görevlisi Abdül Sabur’un halen firarda olduğu açıklandı. Biri yüzbaşı diğeri ise binbaşı olan Amerikalı subaylar bakanlığın Kabil’deki merkezinde danışman olarak çalışıyordu.

Olayın binanın en güvenli bölümünde meydana gelmesi üzerine Uluslararası Güvenlik Gücü (ISAF) diğer bakanlıklardaki tüm NATO danışmanlarını üslerine geri çekti.

ISAF Komutanı Amerikalı Orgeneral John Allen, kararın NATO personelinin güvenliğini sağlamak amacıyla alındığını söyledi. Allen, saldırıyla ilgili olarak soruşturma açıldığını ve saldırganın bir an önce yakalanması için her türlü çabanın gösterildiğini vurguladı.

Bu arada Kuran yakmayla ilgili olarak ülkeçapında şiddet olayları devam ediyor. Kunduz’da yüzlerce Afgan’ın NATO tesisine saldırması bir kişinin ölümüne, üçü polis 15 kişinin yaralanmasına yaralanmasına yol açtı.

Çeşitli kentlerde altı gündür devam eden gösterilerde en az 30 kişi ölürken yaklaşık 200 kişi de yaralandı

ISAF komutanı Orgeneral Allen, Afgan halkından özür dilemiş ve Kuran’ın imha edilmesi gerekli başka belgelerle birlikte yanlışlıkla yakıldığını söylemişti.

XS
SM
MD
LG