Erişilebilirlik

Afganistan'da 10 Yardım Çalışanı Öldürüldü


Bir uluslararası Hıristiyan yardım kuruluşu Afganistan’daki 10 çalışanının militanlarca öldürüldüğünü açıkladı. Öldürülen çalışanlardan 6’sının Amerikalı olduğu belirtiliyor.

Uluslararası Destek Misyonu adlı hayır kuruluşunun yöneticisi Dirk Fans, tıbbi ekipte yer alan çalışanlardan en son Çarşamba günü haber alındığını ve son olarak Nuristan’daki bir göz kliniğinden Kabil’e dönmekte olduklarının bilindiğini söyledi.

Çalışanların kurşun yaralarıyla dolu cesetlerine ise dün Badakistan bölgesinde rastlandı. Grubun öldürülmesinin sorumluluğunu Taleban üstlendi. Grupta 6 Amerikalı, bir Alman, bir İngiliz ve 2 Afgan bulunuyordu.

Grupla birlikte seyahat eden iki Afgan ise kurtulmayı başardı. Kurtulanlardan birisi habercilere, saldırı sırasında Kur'an-ı Kerim'den bazı ayetler okuduğunu ve saldırganların kendsini serbest bıraktığını anlattı.

Taleban, hayır kuruluşunun çalışanlarına Hıristiyanlığı yaymaya çalıştıkları için saldırdıklarını açıkladı. Kuruluşun başındaki Frans ise herhangi bir dini çalışma yapmadıklarını belirtiyor.

XS
SM
MD
LG