Erişilebilirlik

Afganistan’da Üç Türk Mühendis Öldürüldü


Saldırıda yaralanan bir Türk mühendis Celalabad kenti yakınlarındaki hastanede tedavi altına alındı

Bomba yüklü motosikletiyle Türk mühendisleri taşıyan minibüse saldıran intihar eylemcisi iki kişiyi de yaraladı. Mühendisler, Celalabad yakınlarındaki Behsud bölgesinde, bir inşaat projesinde çalışıyordu

Afganistan’ın doğusundaki Nangarhar bölgesinde motosikleti bomba yüklü intihar saldırganı, Türk inşaat şirketi EMTA'ya ait minibüse saldırdı. Patlamada üç Türk mühendis yaşamını yitirdi, iki kişi ise yaralandı.

Komiser Fazıl Ahmet Şirzad, patlamanın, mühendislerin işyerlerine girmeye hazırlandığı sırada meydana geldiğini söyledi.
Mühendisler, Behsud bölgesindeki bir inşaat projesinde görev yapıyordu. EMTA İnşaat Şirketi'nden yapılan açıklamada mühendislerin, Kabil'e 150 kilometre uzaklıkta Celalabad vilayetindeki şantiyeye götürüldükleri servis aracına uzaktan kumandalı bombayla girişilen saldırı sonucu öldürüldükleri belirtildi.

EMTA Proje Müdürü Fuat Taş, Ümit Ünal ve Halil Gül'ün hayatını kaybettiği, Ahmet Şahinoğlu'nunsa saldırıda yaralandığı açıklandı.
Saldırının sorumluluğunu henüz üstlenen olmadı. Ancak Taleban, saldırıyı incelediğini bildirdi.

Taleban, Mayıs ortasında başlattığı yaz taarruzu çerçevesinde cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunun yapılacağı 14 Haziran öncesinde saldırılarını artırdı.

Batılı güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre Mayıs ayının son haftasında Afganistan çapında saldırılar %10 oranında arttı. Seçim tarihi yaklaşırken bu oranın daha da artması bekleniyor.

Öte yandan ülkenin güneyindeki Helmand vilayetinin Gerşk Bölgesi Valisi Muhammed Ekber, Taleban militanlarının hükümete ait binalara saldırdığını, saldırıda üç polisin öldüğünü, üç kişinin de yaralandığını bildirdi.
XS
SM
MD
LG