Erişilebilirlik

Afganistan Çatışma Ortamına mı Dönüyor?


Afganistan’ın başkenti Kabil, bu yılki en kanlı saldırıların ardından yeniden çatışmaların eşiğinde kaldı. İsyancıların Kabil ve çevresinde düzenlediği bombalı intihar saldırılarında en 50’yi aşkın kişi hayatını kaybetti. Bu kişilerden dokuzu da bir Amerikan üssü yakınlarında düzenlenen bombalı saldırılarda öldü.

Taleban ayrıca Kunduz iline bağlı Hanabad'da hükümet yanlısı 22 milisin ölümüne yol açan bombalı saldırıyı da üstlendi.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, son saldırılarla birlikte Afganistan’da bu yılki sivil ölümleri, şu ana kadar en fazla kaydedilen 2009’daki rakamı aşmış durumda.

BM’nin Afganistan Misyon Şefi Nicholas Haysom yaptığı açıklamada, “sivil yerleşimlerin bulunduğu bölgelere intihar ya da kompleks saldırı düzenleyenlerin, sivil nüfusa orantısız düzeyde zarar verdiği suçlamasını reddetme şansına sahip olmadığını söyledi.

Kabil’de polis akademisine düzenlenen saldırıyı Taleban üstlenmişti. Dün Kabil’in merkezindeki saldırı, Taleban’ın lideri Molla Ömer’in uzun bir süre önce öldüğünü doğrulamasının ardından düzenlenen ilk büyük saldırı oldu. Örgütün önümüzdeki dönemde Afgan hükümetiyle barış görüşmelerine katılıp katılmayacağı da bilinmiyor.

NATO tarafından yapılan açıklamadaysa uluslararası koalisyonda görev yapan bir askerle sekiz sözleşmeli sivilin dün Amerikan özel kuvvetlerinin bulunduğu Camp Integrity’ye düzenlenen saldırıda öldüğü bildirildi. Açıklamada saldırıda üç intihar eylemcisinin kullanıldığı belirtildi.

Amerika’nın Sesi’ne de gelen e-postada Taleban eylemi üstlendiğini ve eylemde üç intihar saldırganının kullanıldığını duyurdu.

Kabil’de polis akademisindeki saldırıdaysa, polis üniformalı bir kişi, akademi öğrencilerinin arasına karışarak üzerindeki bombaları patlattı. Saldırıda 27 kişi öldü, 25’ten fazla kişi de yaralandı.

Bu saldırıyı da Taleban üstlendi. Taleban’ın yeni lideri Molla Ahtar Mansur’un Afgan hükümetiyle barış görüşmelerini sürdürmeye niyeti olup olmadığı bilinmiyor. Mansur geçen hafta yaptığı açıklamada, yalnızca “Afganistan’ı şeriat devletine dönüştürmek amacıyla cihada devam edeceklerini” söylemiş, barış görüşmelerine devam etmek dahil, tüm kararların şeriat esasları üzerine alınacağını vurgulamıştı.

XS
SM
MD
LG