Erişilebilirlik

Afganistan'ın Mineral Haritası Çıkarıldı


Afganistan tüm doğal maden kaynaklarını hiperspektral görüntüleme yöntemi adlı gelişmiş sistemle tarayıp haritalayan ilk ülke oldu

Afganistan tüm doğal maden kaynaklarını hiperspektral görüntüleme yöntemi adlı gelişmiş sistemle tarayıp haritalayan ilk ülke oldu.

Amerikan ve Afgan Jeolojik Araştırma dairelerinin ortak çabalarıyla hazırlanan harita Afganistan’ın dağlık toprakları taranarak çıkarıldı. Harita 800 milyon piksellik veri içeriyor.

Afganistan’ın Washington Büyükelçisi Ekil Hakimi ülkenin maden kaynakları hakkındaki “şeffaf ve güvenilir bilgi”nin yabancı yatırımcıları şimdiden cezbettiğini söyledi. Yabancı yatırımcılar arasında Türkiye de bulunuyor. Afgan büyükelçi, diğer ülkelerin Çin, Kanada ve Hindistan olduğunu, onun dışında Amerikan petrol şirketleri Exxon-Mobil ve Chevron’un da ilgilendiğini belirtti, bu ülke ve şirketlerin Afgan hükümetiyle ya sözleşme imzaladığını ya da ciddi ilgi gösterdiklerini kaydetti.

Topraklarının yüzde 70’i hiperspektral görüntüleme yöntemiyle haritalanan Afganistan, ülke ekonomisini canlandıracak mineral yataklarının konumları hakkında net bilgi sağlamış oldu.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG