Erişilebilirlik

Afganistan Gerçeği Bu Belgeselde: 'Arı Kovanı'


Afganistan Gerçeği Bu Belgeselde: 'Arı Kovanı'
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:39 0:00

Savaş muhabiri Mike Boettcher, Hornet’s Nest-Arı Kovanı adlı belgeselde savaşın vahşetinin unutulmaması gerektiği mesajını veriyor. Arı Kovanı, Afganistan’ın en zorlu bölgelerinden birinde Amerikan askerleri ve Taleban militanları arasında dokuz gün süren kanlı çatışmayı anlatıyor

Görüntüleri oğluyla birlikte çeken Mike Boettcher, askerlerin girdikleri çatışmayı ve neden öldüklerini kimsenin unutmamasını istiyor.

Bu sahne, bir Hollywood filmine ait değil. Görüntüdekiler de oyuncu değil. Onlar, Afganistan’ın en tehlikeli bölgelerinden birinde savaşan askerler. Savaş muhabiri Mike Boettcher, Amerikan askerleri ve Taleban arasında dokuz gün süren çatışmaları saatler boyunca kayda almış: “Çok kötü şeyler gördüm. Bağdat’da intihar saldırılarına maruz kaldım, San Salvador’da kaçırıldım, birçok yerde tutuklandım. Ancak bu çatışma, başıma gelenlerin en kötüsüydü. Sağ kalacağımı hiç sanmıyordum.”

Çatışmada birçok asker öldü: “Bu askerler unutulmamalı. Hayatlarını, yaptıkları fedakarlıkları anlatmak, tarihteki o anı yakalamak istedim. Bu savaşta harcadıkları çabaların boşa gitmesini istemiyorum.”

Arı Kovanı belgeseli, sadece ölen askerleri anlatmıyor: “Bu savaş unutuldu gitti. Savaşın acısını hissetmeyen ülkenin yüzde 99’luk kesimi, askerlerin ve ailelerinin oluşturduğu yüzde 1’lik kesimin çektiği acıları anlayamıyor.”

Mike Boettcher, toplumun, savaştan fiziksel ve psikolojik yaralar içinde dönen askerler için çok daha fazlasını yapması gerektiğini söylüyor: “Her gün 22-23 askerin intihar etmesi çok vahim bir durum.”

Mike Boettcher’a göre savaştan dönen askerler kendilerini yalnız hissediyor ve en yakınlarına bile savaşın nasıl olduğunu anlatamıyor.

Film, askerlerin deneyimlerini ve yaşadıkları psikolojik sarsıntıyı birinci elden izleyiciye aktarmayı başarıyor.
XS
SM
MD
LG