Erişilebilirlik

Afganistan’da Sivil Kayıplar Kaygı Yaratıyor


United Nations

Afganistan’da hükümet çalışanlarını hedef alan saldırılar, geçen yıl %700 oranında arttı

Birleşmiş Milletler Afganistan’daki sivil kayıp sayısının geçen yıl azaldığını açıkladı. Ancak Birleşmiş Milletler verileri, 2012’nin ikinci yarısındaki sivil kayıpların 2011’in aynı yarısına kıyasla %13 arttığını gösteriyor. Afganistan’da hükümet çalışanlarını hedef alan direnişçi saldırılarıysa % 700 oranında arttı.

Birleşmiş Milletler verilerine göre, Afganistan’ın geçen yıl daha az sivil kayıp vermesinin nedenleri şunlar: Hükümet yanlıları ve karşıtlarının çapraz ateşine daha az sivilin maruz kalmış olması, azalan intihar saldırıları, koalisyon güçlerinin daha az hava saldırısı düzenlemesi ve sivillerin zarar görmemesi için alınan önlemler.


Sivil ölümlerinde %12 düşüş var

Birleşmiş Milletler’in son raporu, sivil ölümlerindeki %12’lik düşüş genel olarak olumlu görünse de rakamlara daha yakından bakıldığında, çatışmaların faturasının dehşet verici olduğunu vurguluyor. Zira son 6 yılda 15 bin Afgan sivil öldürüldü.

Birleşmiş Milletler’in Afganistan’daki yardım çalışmaları koordinatörü Jan Kubis, 19 Şubat Salı günü yaptığı açıklamada akan kanı durdurmak için, Birleşmiş Milletler’in Taleban dahil herkesle çalışmaya hazır olduğunu söyledi.

Kubis şöyle konuştu: “Ev yapımı patlayıcılarla sivillerin öldürülmesini kabul edemeyiz. Sivil halkı öldürmek için kullanılan, aralarında beyinleri yıkanmış çocukların da bulunduğu, sayıları giderek artan intihar bombacılarını kabul edemeyiz. Bu yol İslami yol değildir.”


En çok kadın ve çocuklar mağdur

Birleşmiş Milletler’in yıllık “Silahlı Çatışmalarda Sivillerin Korunması” raporuna göre 2012 yılında Afganistan’da ölen ya da yaralanan sivillerin büyük çoğunluğu hükümet karşıtı güçlerin kurbanı. Çoğunu ya öldüren ya da sakat bırakan, yollara ve pazarlara döşenen ev yapımı bombalar oldu.

Afganistan’daki Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Temsilcisi Georgette Gagnon, yaşananların en büyük mağdurlarının kadınlar ve çocuklar olduğuna dikkat çekiyor.

Gagnon, “Kadın ve kızların ölümünde %20’lik bir artış gözlemliyoruz. Ve acı gerçek de, bu kişilerin günlük işlerini yaptıkları sırada öldürülmesi ya da yaralanması” diyor.

Rapor, kamu çalışanlarını hedef alan ölümlerdeki % 700’lük korkunç artışı da gözler önüne seriyor. Hükümet yanlıları, dini önderler ve aşiret liderleriyle barış ve uzlaşma çabası gösteren sivillerin ölüm oranındaki artışsa %100’den fazla.

Birleşmiş Milletler raporu, uluslararası güçlerin ülkeden ayrılması ve siyasi istikrarsızlığın yarattığı boşluğu, belli bölgelerde silahlı gruplar ve hükümet karşıtı güçlerin doldurabileceği konusunda da uyarıda bulunuyor. Bu silahlı grupların çoğu kimseye hesap vermiyor.

Sonuç olarak 2012 yılında Afganistan’da tam 7559 sivil ya öldürüldü ya da yaralandı. Birleşmiş Milletler’e göre bütün ülkeyi saran şiddetin sürmesi, gidecek başka yeri olmayan Afgan sivillerin hayatlarını altüst etmeye devam ediyor.

Yorumları oku (1)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG