Erişilebilirlik

Afganistan'da NATO Helikopter Saldırısında Çocuklar da Öldü


Afganistan’ın Gazne ilinde düzenlenen bir NATO helikopter saldırısında bir ya da iki çocuğun öldüğü bildiriliyor.

Afgan yetkililer helikopter saldırısında en az dokuz Taleban militanının ve bir çocuğun öldüğünü açıkladı. Başka kaynaklarsa ölü sayısını iki olarak duyurdu. NATO ise sivil kayıplardan haberdar olduğunu ve inceleme başlattığını belirtti.

NATO operasyonları sırasında sivillerin ölmesi, Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai ve ülkedeki uluslararası kuvvetler arasında büyük gerginliğe yol açıyor.

Öte yandan Amerikan askerleri bir başka hassas konudan dolayı, Afganistan’ın doğusundaki stratejik bir bölgeden çekilerek denetimi yerel kuvvetlere devretti. Vardak ilindeki Nerkh bölgesinden çekilme kararı Karzai’yle yapılan anlaşma sonucu alındı. Bölgedeki Afgan askerlerinin Amerikalı komutanların emriyle insan hakları ihlalleri işlediği, Taleban zanlılarına işkence yaptığı ve öldürdüğü iddia edilmişti. Amerikalı yetkililer bu iddiaları yalanladı.

Afgan kuvvetlerinin ülkedeki güvenlik sorumluluğunu 2014 yılı sonunda tamamen uluslararası kuvvetlerden devralması planlanıyor. Muharip koalisyon birliklerinin ülkeden çekilmesi de aynı dönemde tamamlanacak.

Bu arada Devlet Başkanı Karzai’nin Katar’a giderek, Taleban’la görüşmeler için zemin yokladığı belirtildi.
XS
SM
MD
LG