Erişilebilirlik

IŞİD'in Afganistan'daki Hapishane Saldırısı Sürüyor


Afgan güvenlik güçleri saldırı sırasında hapisten kaçan kişileri de yeniden gözaltına alıyor.

Afganistan’ın Celalabad şehrindeki bir hapishaneye yönelik Pazar akşamı başlayan silahlı saldırının halen sürdüğü belirtildi. Olayda şu ana kadar aralarında mahkumların da bulunduğu en az 21 kişi hayatını kaybetti, 50 kişi yaralandı. Saldırının halen devam ettiği açıklamasını bölgesel yönetimin sözcüsü Ataullah Khogyani yaptı.

Hapishaneye yapılan saldırıyı IŞİD terör örgütü üstlendi. IŞİD'in saldırıyı üstlendiğine dair açıklamayı, örgüte ait Amaq haber ajansı yaptı.

Saldırı esnasında hapishanede kalana mahkumların da kaçmaya çalıştıkları belirtildi. Sözcü Khogyani, kaçma girişiminde bulunan 700 civarında mahkumun yeniden yakalandıklarını söyledi. Sözcü, devam eden çatışmalarda en az 3 saldırganın öldürüldüğünü, ancak halen hapishane içerisinde militanlar olduğunu belirtti. Yetkililer hapishanede 1.500 civarında mahkumun bulunduğunu kaydediyor.

Güvenlik yetkilileri, sivil can kayıplarının olmaması için olaya temkinli şekilde müdahale edildiğini ifade ediyor.

Çatışmada yaralananların Nangarhar eyaleti hastanesine kaldırıldığı belirtildi.

Nangarhar, Afganistan’da IŞİD’in güçlü olduğu bilinen bölgelerden biri. Örgütün buradaki kolu, Horasan adıyla biliniyor.

Taleban da saldırıya ilişkin bir açıklama yaptı ve olayla hiçbir bağlantılarıının bulunmadığını duyurdu.

Amerika ve Taleban arasında varılan anlaşma uyarınca ABD askerleri Afganistan’dan çekilirken Taleban da terör örgütlerinin ülke içerisinde yuvalanmasına izin vermeyeceğini beyan etmişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Silahlı Şiddete mi Teslim? - 5 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:33 0:00
XS
SM
MD
LG