Erişilebilirlik

Afganistan'da Hava Saldırısında 20'den Fazla Sivil Hayatını Kaybetti


Arşiv foto

Afganistan’da düzenlenen hava saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu en az 24 kişi hayatını kaybetti. Operasyon Kunduz bölgesinde yapıldı.

Associated Press haber ajansına konuşan görgü tanıkları, hava saldırısında hedef alınan evin hemen yanında bombanın düştüğü anda 7 çocuğun bulunduğunu söyledi. Hava saldırısı Cumartesi günü düzenlendi.

Köyde yaşayanlar bombardımanda bir Taleban militanının evinin hedef alındığını belirtti.

Hava saldırısında hayatını kaybedenlerden birinin yakını olan Muzaffer Khan, hava operasyonuna tepki gösterdi ve “Barış yapmak istiyorsanız neden bombardıman yapıyorsunuz. Bir Taleban üyesi yüzünden 20 sivil öldü” dedi.

Hava saldırısı Taleban ve hükümet temsilcilerinin barış görüşmeleri için Katar’da biraraya gelmelerinin ardından düzenlendi.

Afgan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada hava operasyonuyla birlikte 30 Taleban militanının öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada sivillerin hayatını kaybetmesiyle ilgili olarak da soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

Hava operasyonuna hedef olan Seyid Ramazan köyü, Taleban’ın kontrolundaki bir bölgede yer alıyor.

Taleban’dan yapılan açıklamada saldırı kınandı ve Taleban’ın bölgede herhangi bir askeri operasyon içerisinde olmadığı belirtildi.

Birleşmiş Milletler’den yapılan açıklamada da sivil kayıplar nedeniyle hem Afgan hükümeti hem de Taleban sert biçimde kınandı.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

EKOTÜRK Stüdyo VOA 25 Haziran-6. Gün
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:26:16 0:00
XS
SM
MD
LG