Erişilebilirlik

Afganistan’da Gazetecilere İntihar Saldırısı


Afganistan’ın başkenti Kabil’de düzenlenen iki ayrı intihar saldırısında en az 26 kişi öldü, 50’den fazla kişi yaralandı. Saldırılarda ölenlerden 9’unun gazeteci olduğu bildiriliyor.

Afganistan’da bugüne kadar gazetecileri hedef alan en kanlı saldırının sorumluluğunu IŞİD, kendi yayın organı olan Amaq haber ajansı aracılığıyla üstlendi.

Afganistan’daki yerel gazeteci örgütü saldırıyı şiddetle kınadı.

Saldırıda ölen gazetecilerden biri Hür Avrupa Radyosu/Hür Radyo (RFE/RL) kadın muhabirlerinden Maharram Durrani'ydi. Saldırıda iki erkek Hür Avrupa Radyosu çalışanı da hayatını kaybetti. Fransız Haber Ajansı AFP de Kabil’deki baş fotomuhabirleri Şah Marai’nin öldüğünü bildirdi. Saldırılarda bir kadın gazeteci daha öldü.

Afganistan’da Gazetecilere İntihar Saldırısı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:09 0:00

Afganistan’ın önde gelen televizyon kanallarından 1 TV News de iki çalışanının saldırıda öldüğünü açıkladı.

Görgü tanıkları, ilk intihar saldırısının, trafiğin yoğun olduğu sabah erken saatlerde Ulusal Güvenlik Müdürlüğü yakınlarındaki konvoy hedef alınarak yapıldığını anlattı.

Saldırıdan kısa süre sonra olay yerine ulaşan güvenlik güçleri ve gazetecilerin bulunduğu bölüm hedef alınarak, ikinci intihar saldırısı düzenlendi. Yetkililer en büyük can kaybının ikinci saldırıda yaşandığını kaydetti.

Afganistan’daki NATO üssünde görevli ABD’li komutan Generral John Nicholson, “Masum sivilleri ve gazetecileri hedef alan bu korkan saldırıyı en güçlü şekilde kınıyoruz” şeklinde konuştu.

Kabil’deki bu saldırıdan saatler sonra, BBC için çalışan yerel gazeteci Ahmet Şah, kimliği belirsiz bir silahlı saldırgan tarafından Host kentinde öldürüldü.

Taleban, yaptığı açıklamada, Kabil ve Host’taki saldırılarla bağlantısı olmadığını bildirdi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump Şirketinin Yöneticisi Vergi Suçunu İtiraf Etti
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:43 0:00
XS
SM
MD
LG