Erişilebilirlik

‘Afganistan Barışının Önündeki Engel Kalktı’


ABD Başkanı Barack Obama, Taleban lideri Molla Ahtar Mansur’un ölümü sonrasında yaptığı açıklamada “Amerikan ve koalisyon güçlerine sürekli kumpas kuran, saldırı düzenleyen, bir örgütün lideri ortadan kaldırıldı” dedi.

Obama, bu açıklamayı Vietnam’ın başkenti Hanoi’de katıldığı basın toplantısında yaptı. Obama, Afgan hükümetinin barış görüşmelerine Taleban’ı katma çabalarını, sayısız kadın, erkek ve çocuğun ölümüne neden olan şiddeti bitirme çabalarını Mansur’un reddettiğini söyledi. Obama, uzun ömürlü barış ve istikrar için uzlaşma sürecine Taleban’ın da Afgan hükümetine katılması çağrısı yaptı.

Obama’nın açıklamaları, ABD’nin Afgan sınırındaki Pakistan topraklarında düzenlediği hava saldırısında bir gün sonra geldi. Afgan istihbarat servisi, bu saldırıda Mansur’un öldürüldüğünü doğruladı.

ABD Savunma Bakanı Ash Carter da, Mansur’un ortadan kaldırılmasıyla, Afganistan’ın barış yolunda bir engelden kurtulduğunu söyledi.

Pakistan yönetimi ise, saldırı öncesi bilgilendirilmediklerini ve ancak saldırı sonrasında Washington’ın bilgi verdiğini açıkladı ve ABD’nin egemenlik ihlaline tepki gösterdi. İslamabad’dan gelen açıklamada, ABD Büyükelçisi David Hale’in de Pakistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Tarık Fatemi tarafından çağrıldığı ve endişelerin iletildiği kaydedildi.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Beklenen Görüşme Gerçekleşti - 29 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:49 0:00
XS
SM
MD
LG