Erişilebilirlik

Kabil'e 'Çocuk İstismarını Araştıran Aktivistleri Bırakın' Çağrısı


Arşiv foto

Amerika ve uluslararası insan hakları örgütleri, Afganistan’da tutuklu iki sivil toplum kuruluşu çalışanının serbest bırakılması çağrısı yaptı. Muhammed Musa ve Ehsanullah Hamidi, Afganistan’ın Logar bölgesindeki 6 okulda en az 546 erkek çocuğa cinsel tacizde bulunulduğu iddialarını araştırıyordu

Araştırmalarıyla ilgili daha önce İngiliz Guardian gazetesine açıklamalarda da bulunan Musa ve Hamidi, Afganistan Ulusal Güvenlik Direktörlüğü’nce gözaltına alındı.

2 aktivistin gözaltına alınmasının ardından bir açıklama yayınlan kurum, Musa ve Hamidi’nin yabancı bir ülkeden sığınma hakkı almak için yalan söylediklerini kabul ettiklerini iddia etti.

Direktörlük, Muhammed Musa’nın, araştırmalarını bitirmediklerini ve yaptıkları açıklamalarla hata yaptıklarını söyledikleri bir video yayınladı. Amerika’nın Afganistan Büyükelçisi John Bass videoyu, Sovyet tarzı bir yöntem olarak gördüklerini söyledi ve eleştirdi.

Amerika'nın Afganistan Büyükelçisi John Bass
Amerika'nın Afganistan Büyükelçisi John Bass

Bass, Twitter hesabından yayınladığı mesajda her iki sivil toplum örgütü çalışanının da serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Merkezi Londra’da bulunan Uluslararası Af Örgütü de, Musa ve Hamidi’nin serbest bırakılması çağrısında bulundu. Af Örgütü açıklamasında, ikilinin kötü muamele ve işkence görme riski altında oldukları belirtildi.

Af Örgütü’nden Samira Hamidi “Bu korkunç suç hakkında konuşanları cezalandırmak yerine yetkililer bu suçu işleyenleri yargı önüne çıkarmalılar” dedi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, erkek çocuklara cinsel taciz iddialarından son derece rahatsız olduğunu ve Eğitim Bakanlığı’na konuya ilişkin soruşturma açılması talimatı verdiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı ayrıca tutuklu iki aktivistin Ulusal Güvenlik Direktörlüğü tarafından İçişleri Bakanlığı’na teslim edilmelerini istedi ancak serbest bırakılmaları yolunda bir ifade kullanmadı.

Öte yandan cinsel istismar iddialarını gündeme taşıyan İngiliz Guardian gazetesi, tacize uğrayan çocuklardan bazılarının aileleri ve kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldüğünü öne sürdü.

Ülke nüfusunun yarıdan fazlası 15 yaşın altında olan Afganistan’da 18 yıldır devam eden savaş en çok çocukları etkiliyor. Birleşmiş Milletler’in yayınladığı son rapora göre Afganistan’da sadece geçen yıl 927 çocuk hayatını kaybetti.

Ülkede genç yaştaki çocuklar, cinsel tacizlere maruz kalmalarının yanı sıra terör örgütleri ve Taleban tarafından silah altına alınıyor, eylemlerde kullanılıyor ya da intihar bombacısı olarak yetiştiriliyorlar.

XS
SM
MD
LG