Erişilebilirlik

Afgan Mülteciler Ülkelerine Dönecek mi?


Afgan Mülteciler Ülkelerine Dönecek mi?
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

Ülkelerindeki iç savaş ve işkenceden kaçan onbinlerce Afgan Pakistan’da yaşıyor. Birleşmiş Milletler’in de yardımıyla, her iki ülke mültecilerin ülkelerine iadesi işlemlerini hızlandırdı

Ancak Afganistan’daki Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili belirsizlik, uzun vadede güvenlik sorunları ve ekonomik kaygıların artmasına ve mültecilerin geri dönmemeyi düşünmesine neden oluyor. İslamabad’dan Ayaz Gül’ün haberi.

Pakistan’daki bu gayri resmi mülteci kampında 450’den fazla Afgan aile zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Ekonomik sıkıntı içindeler, sağlık ve eğitimle ilgili zorluklarla karşı karşıyalar. Maya Ameratunga, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin Pakistan sorumlusu:

“Mülteciler uzun zamandır Pakistan’da yaşıyor. Bir çoğu otuz yıldır burada ve Pakistan doğumlu.”

Ameratunga, Birleşmiş Milletler’in gönüllü mülteci iade programını 2002 yılından bu yana sürdürdüklerini, ancak mültecilerin birçoğunun geri dönmek istemediğini söylüyor.

“Şimdiye kadar bu kampta yaşayanlar da dahil, Pakistan’daki 3 milyon 800 bin Afgan mülteci ülkelerine geri döndü, buradaki mülteciler de bu fırsattan yararlanabilir. Haklı olarak dönme kararını vermeden önce seçim sonuçlarını bekliyorlar, uluslararası güvenlik güçlerinin ülkeden çekilmesinden sonra Afganistan’da barış ve güvenliğin sağlanıp sağlanmayacağını görmek istiyorlar.”

Yıllardır mülteci olan Şah Jamroze Han, ailesiyle birlikte Pakistan’da mülteci olarak gelmesinden bu yana Afganistan’da birçok olumlu gelişme yaşandığını söylüyor.

Ancak Han, Afgan hükümetinin mültecilerin geri dönmesi konusuna hiç ilgi göstermediğini, bu nedenle de yeni siyasetçilerden de fazla umutlu olmadığını söylüyor.

“Yeni hükümetin bu konuda ne yapacağı, Afgan mülteciler geri dönmeye başladığında belli olacak. Eğer mülteciler Pakistan’daki zor şartlarla Afganistan’da da karşılaşacaklarsa dönmemeyi tercih edeceklerdir.”

İslamabad’da bir törende konuşan Afganistan’ın Pakistan Büyükelçisi Janan Mosazai, ülkesinin milyonlarca Afgan’a uzun zamandır kucak açan Pakistan’a teşekkür etti.

“Artık Afganistan’a geri dönerek, son 13 yıl içinde ortaya çıkan yeni Afganistan’ın yapılandırılması ve kalkınmasına katılma zamanı geldi.”

Pakistan, güvenlik kaygıları ve ekonomik nedenlerle Afgan mültecilerin 2015 yılına kadar ülkede kalmasına izin verdi.

Ancak yardım görevlilerine göre, Afganistan’da devam eden siyasi çıkmaz yüzünden Pakistan’da kayıtlı görünen 1 milyon 600 bin mültecinin ülkelerine dönme konusunda ikna edilmesi bir hayli zor olacak.

XS
SM
MD
LG