Erişilebilirlik

Afgan Liderler Büyük Şura’da Taleban Müzakerelerini Görüşüyor


Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani başkanlığında, 3 bin 200 kişinin katılımıyla Pazartesi günü başlayan Büyük Şura toplantısında, Taleban’la barış görüşmelerinin içeriği ele alınıyor

Cumhurbaşkanı Eşref Gani siyasetçilerin, kabile liderlerinin ve toplumun diğer önde gelen figürlerinin bir araya geleceği dört gün boyunca sürecek Şura toplantısında birlik sağlanmasını umuyor.

Şura’ya Gani’nin koalisyon ortağı Abdullah Abdullah başta olmak üzere katılması beklenen birçok kişinin katılmadığı belirtildi.

Ancak Afganistan barış temsilcisi Ömer Davudzay, Büyük Şura’nın ilk gününde katılımın beklenenin çok üzerinde olduğunu kaydetti. Toplantılarda farklı komiteler oluşturularak Taleban’la gelecekte yapılacak görüşmelerde ele alınacak konular belirlenecek.

ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad, ABD ve Taleban arasında yapılan en uzun süreli barış müzakereleri sonunda bir taslak üzerinde uzlaşmıştı. Taslağa göre Taleban’ın Afganistan’ı yeniden uluslararası teröristler için güvenli bölge halinde getirmemesi karşılığında ABD güçlerinin Afganistan’dan çekileceği sözü verilmişti.

Afgan hükümeti ve Taleban arasında Katar’da yapılması planlanan son görüşmeler, katılımcı listesinde fikir ayrılıkları çıkması nedeniyle süresiz olarak ertelenmişti.

Taleban'la birkaç tur görüşme düzenlemiş olan ABD’nin Afganistan Özel Temsilcisi Zalmay Halilzad'ın Eylül ayında atanmasının ardından, Afganistan'daki savaşı sona erdirme çabaları artmıştı.

Amerika Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Gani’yi telefonla arayarak, Doha’daki görüşmelere katılması çağrısı yapmıştı.

Taleban daha önce ‘ABD’nin kuklaları’ olarak nitelendirdiği Gani hükümeti temsilcileriyle doğrudan görüşmeyi reddetmiş ancak Halilzad ve Katar hükümetinin baskısının ardından, hükümet üyeleriyle diyalog kurmayı kabul etmişti. Yine de, hükümet yetkilileri veya bakanlardan ziyade, onları yalnızca sıradan Afganlar olarak tanıyacaklarını açıklamıştı.

XS
SM
MD
LG