Erişilebilirlik

Afgan Halkı Gelecekten Kuşkulu


Geçen kırk yıl içinde Afganistan birçok kez bayrak ve milli marş değiştirdi. Afgan halkı şimdi uluslararası güçlerin ülkeden ayrılmasından sonra yaşayacağı büyük geçiş sürecini kaygıyla bekliyor.

Başkent Kabil dahil Afgan kentlerinde orta sınıf giderek büyüyor.

Bu, giderek artan bir kentli nüfus. Müslüman, ılımlı ve eğlenceden hoşlanıyor.

Bowling pisti gibi yerler Afganistan için yeni bir olgu. Aynı şekilde kadınların kamuya açık yerlerde erkeklerle birlikte kardeşleri bile olsa birlikte oyun oynamaları düşüncesi de yeni.

Sarvar Sarvari, bowling pistinin yeniliklere öncülük ettiği görüşünde: “Bence bu demokrasi yolunda bir adım. Kadınların erkeklerle biraraya gelip oyun oynadıklarını görüyorsunuz. Ben çocukken Afganistan’da böyle bir şey yoktu.”

Ancak Sarvari halkın gelecekten kuşkulu olduğunu söylüyor: “Her yerde bir gerginlik var. Bunu kentte, hükümette, insanlarda hissediyorsunuz. İşlerin yürüyeceğini, sonuçta ülke için en iyisinin olacağını umuyorum. Çünkü herkes bunu gerçekleştirmek için çok çalıştı.”

Görkemli düğünler Kabil’in bazı kesimlerinde kent halkının elinde çok para olduğunu gösteriyor. Bir çok şirket buraya yatırım yapıyor.

Ancak Afganistan’ın kırk yılda altı bayrak ve milli marş değiştirmiş olması birçok farklı liderin kendi görüşleri doğrultusunda ülkeye yön vermeye çalıştığını hatırlatıyor.

Afgan halkı 11 yıl önce Taleban’ın devrilmesinden bu yana çok değişti. Bir kere daha eğitimliler. Daha çok kişi kentlerde yaşıyor ve bunların yarısının cep telefonu var. Ama birçokları gelecekte ne olacağı konusunda emin değil.

Afgan uzman Ömer Şerifi ülkeyi kimin yöneteceğinin artık şiddet yoluyla belirlenmeyeceğini söylüyor: “Kimse darbe ya da hükümetin devrilmesini ya da iktidarın zorla ele geçirilmesini beklemiyor. Halk yönetimin belirlenmesinde seçimleri meşru yol olarak görüyor.”

Siyasi değişikliklere rağmen Kabil’de birçok kadın hala kameraya konuşmaktan korkuyor. Özel konuşmalarında, hepsi, son on yılda kazandıkları bazı hakları kaybetmekten korktuklarını söylüyor.

Sadece erkeklerin gittiği bu bilardo salonunda müşteriler şiddetin artmasından ve demokratik Afgan hükümetinin geleceğinden kaygı duyuyor.

Yar Gül Nadir oldukça kötümser: “Benim gördüğüm gelecek şu: geçen iki ay içinde çok intihar saldırısı oldu. Taleban farklı yerlere saldırıyor. Gelecek karanlık görünüyor.”

Çarpıcı siyasi değişimler yaşanan kırk yıldan sonra Kabil’deki birçok Afgan ülkenin geleceğinin kargaşalı geçmişine benzemesinden korkuyor.

XS
SM
MD
LG