Erişilebilirlik

Af Örgütü: 'Binlerce Kişi Şam Rejimince İdam Edildi'


Suriye’de savaşın bilançosunu Af Örgütü çıkardı. Örgüt son raporunda 2011 ve 2015 yılları arasında 5000 ile 13.000 mahkumun toplu idam yoluyla öldürüldüğünü açıkladı. Kurbanların çoğunun Esat hükümetine muhalefet eden siviller olduğu belirtilen raporda, Şam’ın hemen dışındaki Sednaya hapishanesindeki bu katliamın sona ermediğine inanıldığı dile getirildi.

Örgüt, Esat rejiminin savaş suçu ve insanlık suçu işlediğini ilan etti/

Raporda, Sednaya askeri hapishanesinde her hafta 50'ye yakın mahkumun infaz edildiği belirtildi. Raporda, gizli biçimde infaz edilen kurbanların başkent dışındaki toplu mezarlara gömüldüğü ve ailelerine hiç bilgi verilmediği ifade edildi.

Mahkumların sürekli işkenceye maruz kaldığı, aç ve susuz bırakıldığı, tıbbi tedavi verilmediği de raporda yer alan iddialar arasında.

Aralarında eski yetkililer, gardiyan, mahkum, yargıç ve avukatların da bulunduğu 80’den fazla tanığın ifadelerine dayandırılan raporda, BM Güvenlik Konseyi'ne de çağrı yapıldı. Konsey’in Suriye’den bağımsız gözlemcilerin, gözaltı merkezlerinde inceleme yapmasına izin vermesini talep etmesi gerektiği belirtildi.

Suriye hükümeti daha önce de benzer katliam raporlarındaki iddiaları reddetmişti. Suriye Dışişleri Bakanlığı, Amerika’nın Sesi’nin yorum talebine ise yanıt vermedi.

XS
SM
MD
LG