Erişilebilirlik

Adalet Yürüyüşü 10'uncu Gününde


Adalet Yürüyüşü, gazeteci kökenli CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun, Cumhuriyet Gazetesi aleyhindeki ve Suriye’ye silah taşıdığı iddiasıyla haberleştirilen MİT Tırları meselesiyle ilgili davada tutuklanması üzerine başladı.

Kılıçdaroğlu, sadece Berberoğlu’nun tutuklanması değil benzeri şekilde Türkiye’de adalet sistemindeki hukuksuz ve haksız kararlara dikkat çekmek üzere Ankara’dan İstanbul’a aldığı yürüme kararı uyguluyor. Adalet Yürüyüşü’nün 10’ncu gününde ilk andan itibaren olduğu gibi CHP parti logosu veya bayrağı olmaksızın “adalet” çağrısı içeren yazılı pankartlar, tişörtler veya bayraklar kullanılıyor.

Adalet Yürüyüşü’ne bugüne değin DİSK ve bağlı sendika temsilcileri, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) düzenlemeleriyle işsiz kalan akademisyenler, memurlar ve işçiler, meslek örgütleri Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği (TTB) de katılım gösteriyor. Bugün de avukatlar, cübbeleriyle yürüyüşe katılarak “adalet” için çağrıda bulunuyor.

Yürüyüş sırasında Grup Yorum’un eski solisti Hatay Milletvekili Hilmi Yarayıcı, parti üyesi Tolga Çandar gibi isimler yanı sıra CHP’li kimliği olmayan bazı sanatçılar da molalarda mini konserler veriyor.

Bugün de vekiller türküler söyleyerek, Twitter’dan da paylaşımlar da bulunarak yürüyüşü tempolu şekilde kamuoyu ile paylaşmayı sürdürüyor. O vekillerden birisi de Eren Erdem ile söylediği türkü ile dikkat çeken CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba.

Amerika’nın Sesi’nin sorularını yanıtlayan Ağbaba, “Yürüyüşte renkli sahneler yaşanmakla birlikte hoşgörü ve dayanışma ön plana çıkıyor. İşçiler, memurlar, her kim adaletten yana derdi veya beklentisi varsa bu yürüyüşe katılıyor. Biz bunu CHP yürüyüşü olarak görmüyoruz. Türkiye’de adalet için yürüyoruz” dedi.

FETÖ iddiasına CHP’den yanıt: Adalet hükümetin kontrolünde değil mi?

Bu arada bugün AKP Hükümeti’ne yakın medya kuruluşlarından Akşam Gazetesi gibi yayın organlarınca “Adalet Yürüyüşü” ile ilgili iddialar göze çarptı. Ergenekon ile ilgili geçmişte çarpıcı iddialarıyla gündem oluşturan gazeteci kökenli AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, yürüyüş ile FETÖ arasında bağlantılar kuran iddiaları gündeme taşıyan isim oldu.

​Tayyar, Twitter hesabından Adalet Yürüyüşü’nün darbe girişimiyle suçlanan Fethullah Gülen Terör Örgütü odaklı olduğunu ve sürece “altın dönem” adı verildiğini öne sürdü. Tayyar gibi FETÖ ile Adalet Yürüyüşü arasındaki bağlantı iddialarını Akşam Gazetesi de verdi.

Hükümet’e yakın medya kuruluşlarınca Adalet Yürüyüşü’ne yönelik FETÖ bağlantısı iddiasını sorduğumuz CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise, “Bu iddiaları ciddiye almıyoruz. Eğer bu yürüyüşü, FETÖ düzenliyorsa o zaman Enis Berberoğlu’nu da FETÖ tutukladı. Çünkü bu yürüyüş, Berberoğlu’nun tutuklanmasıyla başladı. Eğer Adalet Yürüyüşü’nü FETÖ planlıyorsa o zaman tutuklama kararını da FETÖ aldı. O zaman Hükümet de FETÖ’cü. Adalet halen FETÖ’nün kontrolündeyse demek ki Hükümet de öyle. Darbe girişiminden itibaren yargı mekanizmalarını yeniden kontrol altına aldığını söyleyen Hükümet değil miydi? O zaman FETÖ halen adli karar alıyor ve Berberoğlu’nu tutuklattı” diye konuştu.

Ağbaba, İstanbul’da LGBTİ örgütlerince düzenlenen “Onur Yürüyüşü”ne yasak getirilmesi ardından sosyal medyada bazı kesimlerce “Onlar da CHP ile yürüsün” benzeri yaklaşımları da eleştirdi. Ağbaba, “Bizim yürüyüşümüz herkese açık. Biz insanları, yaşam şekillerinden dolayı dışlamıyoruz. Bizimle yürümek isterlerse gelip yürürler” açıklaması yaptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’ın Florida’daki Evine FBI Baskını - 9 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:40 0:00
XS
SM
MD
LG