Erişilebilirlik

Adalet Bakanlığı’ndan California Valisi’ne 'İnanç Hakkı İhlali’ Uyarısı


California Valisi Gavin Newsom

Corona virüsüyle mücadelede attığı adımlarla sık sık eleştirilerin hedefi olan California Valisi Gavin Newsom’a bir eleştiri de Adalet Bakanlığı’ndan geldi.

Adalet Bakanlığı, Vali Newsom’un corona virüsünün yayılmasını yavaşlatmaya yönelik tedbirleri ve kısıtlamaları gevşetme planlarının dindar gruplara karşı bir ayrımcılık oluşturabileceğini ve anayasal haklarını ihlal edebileceğini bildirdi.

Los Angeles’ta Ekonominin 4 Temmuz'da Açılması Bekleniyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Bölümü Başsavcı Yardımcısı Eric S. Dreiband, üç sayfalık mektubunda, Vali Newsom’ın ibadethanelerin kapalı kalması kararını ‘inanç topluluklarına eşit olmayan muamele’ olarak değerlendirdi.

Dreiband, “Basitçe söylemek gerekirse, ABD Anayasası ve Haklar Bildirgesi'nde herhangi bir pandemi istisnası yok” diye ekledi.

Dreiband, Vali Newsom’un eğlence ve e-ticaret sektörlerindeki çalışanları, ibadetlerini yapmak isteyen vatandaşlardan daha önemli gördüğünü ifade ederek eleştirilerini sürdürdü.

Vali Newsom, Salı günü California’nın bazı bölgelerindeki işletmelerin yeniden açılabilmesi için kısıtlamaları hafifletmişti, ancak ibadethanelerin servise açılmasına henüz izin verilmiyor.

Corona virüsüyle mücadele kapsamında California’daki birçok ibadethane de, valilik kararlarına uyarak evde kalma kuralları uygulamış ve hizmetlerine ara vermişti.

Ancak son haftalarda California’da bazı ibadethanelerin, kısıtlamanın inanç özgürlüğü ihlali olduğunu savunarak kurallara aykırı olarak açılması sağlık yetkilileri tarafından endişeyle karşılanmıştı.

Kısa süre önce federal yargıç, Vali Newsom'un salgın sırasında halk sağlığı yararına ibadethaneleri yasaklama hakkına sahip olduğuna karar vermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD'den Türkiye'ye F-16 Desteği - 30 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:50 0:00
XS
SM
MD
LG