Erişilebilirlik

Sessions'a Türkiye Sorusu


ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, bugün Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu’nun oturumuna katılıyor. Oturumda, Kongre üyeleri Sessions’a Rusya'nın ABD seçimlerine müdahalesi, eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn'in Türkiye'yle ilişkileri dahil birçok tartışmalı konuda sorular yöneltiyor.

ABD Adalet Bakanına Gülen Sorusu
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Oturumda Temsilciler Meclisi Üyesi Zoe Lofgreen Sessions'a Flynn'in, Trump kampanyasında görevliyken Türk hükümeti adına çalıştığını bilip-bilmediğini sordu.Sessions bu soruya, "Bu yönde bir bilgim olduğunu düşünmüyorum" yanıtını verdi. Sessions, "Peki, seçimlerden sonra Flynn'in Türk hükümeti adına çalıştığını biliyor muydunuz?" sorusuna da yine "Bildiğimi sanmıyorum" yanıtını verdi.

Sessions, Lofgreen'in "Siz veya Trump kampanyasında çalışan herhangi biri Michael Flynn'in Fethullah Gülen'in Amerika'dan sınırdışı edilmesi yönünde bir çalışma yaptığını biliyor muydunuz?" sorusunu da konuyu bir süre önce gazetelerden okuduğunu söyleyerek yanıt verdi ve "Bu konunun daha önce dikkatime sunulduğunu hatırlamıyorum" dedi.

Lofgreen'in bir başka sorusu da "Başkanlık yemin töreni sonrasında FBI'dan, Gülen'ın sınırdışı edilmesiyle ilgili Türkiye'nin 2016 tarihli resmi talebinin gözden geçirilmesinin istendiğini biliyor muydunuz? şeklindeydi. Sessions bu soruya soruyla karşılık verip, "FBI mı?" dedi ve bir süre sessiz kaldıktan sonra, Türk hükümetinin Gülen'in iadesi için Amerikan hükümetine baskı yapmayı sürdürdüğünün farkında olduğunu kaydetti.

Michael Flynn'in iddia edildiği gibi Fethullah Gülen'i kaçırıp 15 milyon Dolar karşılığında Türk hükümetine teslim edilmesi konusunda bilgisi olup olmadığı da Lofgreen'in sorduğu sorular arasındaydı. Adalet Bakanı bu soruya da "Kesinlikle hayır" yanıtını verdi. Başını hayır anlamında sallayan Sessions, "Demek istediğim" diye başladığı cümleyi yarıda bıraktı ve tekrar "Hayır" dedi.

Sessions, Adalet Komisyonu’nun oturumunda, Cumhuriyetçi Kongre Üyeleri tarafından dile getirilen bazı konular hakkında soruşturma açılıp açılmaması gerektiğini belirlemeleri için federal savcılara vermiş olduğu talimatlar konusunda da bilgi veriyor.

Adalet Komisyonu Başkanı Robert Goodlatte Temmuz ve Eylül aylarında yazdığı iki ayrı mektupta, Sessions’tan Hillary Clinton’ın dışişleri bakanı olduğu dönemde özel e-posta hesabını kullanması, Clinton Vakfı'nın Rusya destekli bir şirketle olan ilişkileri ve Obama’nın başkan olduğu dönemde Amerikan uranyum madenlerinin satışı dahil olmak üzere Cumhuriyetçiler tarafından gündeme getirilen endişeleri araştırmak üzere özel bir savcının tayin edilmesi talebinde bulundu.

Mektupta, FBI’ın yürüttüğü Rusya’nın 2016 başkanlık seçimlerine müdahale iddialarıyla ilgili soruşturmanın bazı yönlerinin incelenmesi de isteniyordu.

Adalet Bakan Yardımcısı Stephen Boyd, Pazartesi günü yazdığı bir mektupta, Goodlatte tarafından gündeme getirilen “bazı konuları” değerlendirmek üzere Session’ın savcıları görevlendirdiğini bildirdi.

Boyd, bu savcıların, soruşturma açılması ya da genişletilmesine gerek olup-olmadığı konusunda doğrudan Adalet Bakanı ve Vekili Rod Rosenstein’e rapor vermekle görevlendirildiklerini de kaydetti.Boyd, Adalet Bakanlığının "gerçekler ve yasalar dışında herhangi bir konuyu asla değerlendiremeyeceği" konusunda da kamuoyunu temin ettiklerini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, eski FBI başkanı Robert Mueller tarafından yürütülen ve 2016 başkanlık seçimlerinde Rusya'yla işbirliği yapıp yapmadığını inceleyen soruşturmaya şiddetle karşı çıkıyor.

Amerika Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Ocak ayında, yani 8 Kasım seçimlerinden üç ay sonra Clinton’ın seçimi kaybetmesini sağlayıp Trump’ın kazanması için Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in doğrudan ABD seçimlerini hedef alan bir siber saldırı başlattığı sonucuna vardı.

Başkan Trump, Clinton’ın daha fazla mercek altına alınması çağrılarını sık sık dile getiriyor. Son olarak geçen ay paylaştığı Twitter mesajında “Herkes yalancı Hillary'yle Demokratlar arasında dönen sahtekarlıklar neden FBI ve adalet bakanlığı tarafından araştırılmıyor sorusunu soruyor” demişti.

XS
SM
MD
LG