Erişilebilirlik

ABD Adalet Bakanı Sessions: ‘Asla Yalan Söylemedim’


ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions, Kongre’de katıldığı oturumda, Rusya’nın 2016 Amerikan başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili asla yalan söylemediğini belirtti. Sessions, uykusuzluk ve Trump kampanyasının “karmaşasının”, Ruslarla temaslara dair hatırladıklarını gölgelediğini kaydetti.

Senato Adalet Komisyonu’nun oturumunda konuşan Sessions, kamuoyuna açık platformlarda yaptığı çelişkili sözlerine açıklama getirmeye çalıştı. Trump kampanyasının ne kadar yorucu operasyon olduğunu anlatan Sessions, bir yıldan fazla süre önceye ait spesifik temasları hatırlamasının beklenemeyeceğini savundu.

Sessions, kendisini sorgulayan senatörlere hitaben, “Tüm ifadelerimde, tüm sorularınızı anladığım şekilde ve en iyi hatırladığım şekilde yanıtlayabilmek için elimden geleni yapabilirim. Ancak yeminliyken yalan söylediğim yönündeki suçlamaları kabul etmeyeceğim ve reddediyorum” dedi.

Adalet Bakanı olarak görevlendirilmeden önce Alabama eyaletinden senatör olan Sessions, Trump’ın seçim kampanyasında dış politika danışma konseyinin başkanlığını yapıyordu. Sessions, yeni yönetimin göreve başladığı Ocak ayından bu yana, kampanya sırasındaki dış temasları ve kampanya yetkilileriyle Rus yetkililer arasındaki iletişim hakkında ne kadar bilgisinin olduğu konusunda, farklı açıklamaları nedeniyle eleştiriliyor.

Geçen ay Trump’ın eski danışmanlarından ve Sessions’ın başkanlık ettiği konseyin üyelerinden George Papadopoulos’un, Rus yetkililerle temaslarına dair FBI’ya yalan söylediğini itiraf etmesiyle, konuyla ilgili soru işaretleri de artmıştı. Diğer bir danışman Carter Page de Kongre’ye özel olarak yaptığı bir açıklamada, Sessions’ı kampanya sırasında Rusya’da planladığı bir toplantıyla ilgili uyardığını söyledi.

Sessions, Page’le diyaloğunu hatırlamadığını öne sürdü. Padapopoulos’la da Mart 2016’da girdiği bir diyaloğu ilk başta hatırlamasa da, şimdi medyada çıkan haberleri gördükten sonra, Papadopoulos’a, Trump kampanyasını Rus hükümeti ya da diğer herhangi bir hükümet nezdinde temsil etme izni olmadığını söylediğine inandığını kaydetti.

Senatörlerin soruları karşısında Sessions, Papadopolous’un, “bir yerlere gidip de Trump kampanyasını temsil ediyor görünmesinden” endişe ettiğini de söyledi.

Sessions, hikayesini hiçbir zaman değiştirmediğini ve asla doğrunun dışına çıkmadığını vurguladı. Bununla birlikte Adalet Bakanı, kampanya sırasında “kimin neyi ne zaman söylediğini” hatırlamasını beklemesinin adil olmadığını savundu.

Sessions, “Birçok bakımdan harika bir kampanyaydı. Ancak daha birinci günden her gün ayrı bir karmaşaydı. Sürekli seyahat ediyorduk, bazen bir gün içinde birçok yere gidiyorduk. Çok az uyuyorduk. Ve ben hala aynı zamanda tam mesaide senatörlük görevimi devam ettiriyordum” diye konuştu.

Sessions’ın katıldığı oturum, Adalet Bakanlığı’nın bakanın federal savcıları Clinton Vakfı’yla ilgili iddiaları araştırmakla görevlendirdiği açıklamasının bir gün sonrasına denk geldi.

Sessions, bu türden herhangi bir incelemenin siyasi kaygılar olmaksızın yürütüleceğini belirtti.

XS
SM
MD
LG