Erişilebilirlik

Adalet Bakanı Gül’den ABD’ye Mektup


Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, New York’ta süren Atilla davasıyla ilgili olarak ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'a mektup yazdı. "FETÖ mensubu hakim, savcı ve polis üçlüsünün, ürettiği sahte ve hukuk dışı delillerle kirlettiği bu dava, hukuki değildir" diyen Gül, ifade veren ve Türkiye’de hakkında yakalama emri olan eski polis Hüseyin Korkmaz’ın da iadesini istedi.

Gül mektubunda, “New York Güney Bölge Mahkemesi'nde devam eden yargılamada, Türkiye’nin iç meselesi olan siyasî hususlar tartışılmakta ve gerçek olmayan hususlar gerçeği yansıtıyormuşçasına dile getirilmektedir. FETÖ üyesi hâkim, savcı ve polis üçlüsünün, ülkemizde meşru hükümeti yıkmak amacıyla giriştiği bir operasyonda, hukuksuz ve mesnetsiz bir komployla ürettiği ithamlar, bugün bu davaya taşınmıştır. ABD’nin mali çıkarlarını korumak adına açılan bu davanın, FETÖ terör örgütünün Türkiye’ye yönelik yarım kalmış bir operasyonunu tamamlama amacına hizmet etme yönünde yol aldığını esefle gözlemliyoruz. Amerikan hukuk sisteminin böyle bir tertibe alet edilmesinden büyük üzüntü duyuyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Bir terör şüphelisinin tanık sıfatıyla davaya çıkarılması büyük skandal”

Mahkemenin eski emniyet görevlisi Hüseyin Korkmaz’ın tanık olarak dinlemiş olmasının, bu davaya ilişkin kaygıların temelsiz olmadığını gösterdiğini yazan Abdülhamit Gül, “Hüseyin Korkmaz, FETÖ Terör Örgütü üyeliği ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme suçlarından İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2015/366 esas sayılı dosyasında yargılanmaktadır. Keza, hakkındaki bir soruşturma kapsamında yakalama emriyle aranmaktadır. Bu kişinin adlî makamlarımızca müsnet suçlardan Ülkemize iadesi amacıyla geçici tutuklanması da talep edilmiştir. Söz konusu talebin olumlu bir şekilde neticelenmesini ve adı geçenin bir an önce Ülkemize iadesini beklemekteyiz” diye yazdı.

“Ağır isnatlar altındaki bir kaçağın, bir terör şüphelisinin, tanık sıfatıyla ülkenizdeki bu davaya çıkarılmasının yeterince büyük bir skandal olduğunu belirtmek istiyorum” ifadelerini kullanan Adalet Bakanı, “Türkiye’nin aradığı bir teröristin, bazı Devlet kurumlarınız tarafından hangi hukuki gerekçelerle fonlandığı merak ettiğimiz bir husustur. FETÖ mensubu hâkim, savcı ve polis üçlüsünün, ürettiği sahte ve hukuk dışı delillerle kirlettiği bu dava, hukukî değildir. Yargı mensuplarınızın eylem ve davranışlarıyla da tarafsızlık görüntüsünü de baştan yitirmiştir. Daha önce de farklı vesilelerle ifade edildiği üzere, gerek soruşturmayı yürüten eski Başsavcının, gerekse de davanın hâkimi Richard Berman’in yargılama başlamadan önce ve sonra yaptıkları açıklamalar, bu kişilerin FETÖ mensuplarıyla birlikte dahil oldukları ilişkiler ağı bu davanın içeriği ve hukuki gerekçelerinin de önüne geçmiştir” dedi.

Jeff Sessions’a “Müdahil olun, gerekli tedbirleri alın” çağrısı

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, mevkidaşı Jeff Sessions’dan, davaya yetkisi dahilinde müdahil olarak, hukuka aykırılıkların önlenmesi ve adil bir yargılamanın tesis edilebilmesi açısından destek talep etti. Gül, “Türkiye Cumhuriyeti Devletine kast etmiş bir terör örgütünün bu davayı yönlendirme ve kullanma çabalarını, ülkelerimiz arasındaki son derece değerli ittifak ilişkisine tercih etmeyeceğinize, ilişkilerimiz üzerinde telafi edilemeyecek sonuçlar doğurmadan gerekli tedbirleri alacağınıza inanmak istiyorum” ifadelerini kullandı.

XS
SM
MD
LG