Erişilebilirlik

Açlıktan Ölen Sivillere İlk Yardım


Birleşmiş Milletler'e ait yardım konvoyu, Suriye’de hükümet güçleri ve isyancılar tarafından kuşatma altında kalan üç kasabaya ulaşmak üzere yola çıktı.

Gıda, ilaç ve battaniye taşıyan tırların Lübnan sınırındaki Madaya ve Türkiye sınırı yakınlarındaki İdlib’e bağlı Fuah ve Kefraya kasabalarına ulaşması bekleniyor.

Yardımlar, sivillerin açlıktan öldüğü haberlerinin geldiği bu bölgelere Uluslararası Kızılhaç, Suriye Kızılhaçı ve Birleşmiş Milletler’in çabalarıyla Esat hükümetinin ikna edilmesi sonucu ulaştırılıyor.

Bölgede yaşayan siviller, Beşar Esat’ın ordusu ve çeşitli gruplar arasında yaklaşık 5 yıldır süren çatışmaların ortasında kaldı.

Birleşmiş Milletler ve İnsan Hakları İzleme Örgütü yaklaşık 42 bin kişinin yaşadığı ve hükümet güçlerinin ablukası altındaki Madaya’da sivillerin açlıktan öldüğünü bildiriyor. Madaya’ya en son gıda yardımı Ekim ayında yapılmıştı. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, kasabada, Pazar günü açlıktan 5 kişinin öldüğünü açıkladı.

Fuah ve Kefraya kasabalarındaki halkın ise isyan güçlerinin kuşatması sonucu acil yardıma ihtiyacı var.

Söz konusu üç kasabaya ulaştırılan yardımlar Suriye’deki insani krizin çözümünde önemli bir rol oynamıyor. Zira BM verilerine göre, ülkede 13,5 milyon kişinin yardıma ihtiyacı var. İç savaş, 4 milyon kişinin ülkelerini terk etmesine, 6.6 milyon kişinin de ülke içinde başka bölgelere göç etmesine yol açtı.

Suriye’de 2011’in Mart ayında başlayan iç savaşta 250 binden fazla kişi yaşamını yitirdi. Dünya güçleri, BM öncülüğünde muhalefet ve Esat güçlerini Cenevre’deki barış görüşmeleri için bu ay sonunda tekrar bir araya getiriyor.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD Bağımsızlık Günü'nü Kutluyor - 4 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:24 0:00
XS
SM
MD
LG