Erişilebilirlik

Açlık Grevine Milletvekilleri de Katıldı


Açlık grevleri 62. Günde

PKK ve KCK davalarından tutuklu ve hükümlülerin başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi, 62. gününe girdi. Açlık grevlerinin sona erdirilmesi için BDP milletvekilleri ile Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in yaptığı görüşmeler şu ana kadar bir sonuç vermedi. Başbakan Erdoğan idam cezasının terör suçlarıyla ilgili geri gelebileceğini ima ederken BDP cephesinden gelen tepkilerin tonları da her geçen gün sertleşiyor.

Pazar günü İstanbul’da Tohum Kültür Merkezi’nin düzenlediği şölene katılan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “şov yapıyorlar” diyen Başbakan Erdoğan’ı eleştirdi. Demirtaş, "Bugün başbakanlık koltuğunda oturanlar kısa donları ile top peşinden koşarken halkın devrimcileri işkence tezgahlarında 'kahrolsun faşizm' diye slogan atıyorlardı. Elbette onları anlayamazlar, açlık grevindekiler için 'şov yapıyorlar' der. Cezaevindeki tutsaklar özgürlükleri için bedenlerini ölüme yatırıyorlarsa bu AKP’nin sonunun geldiğinin göstergesidir" dedi.

‘Öcalan’ın saçını kesemezsin’

Demirtaş , Güneydoğu Asya seyahati sonrası “terör ve ölüme sebebiyet verme anlamında idam tartışılabilir” diyen Başbakan Erdoğan’a “sen Öcalan’ın saçını bile kesemezsin” yanıtını verdi.

"Senin gücün yetseydi 14 yıldır infaz ederdin. Arkasında 40 milyonluk halkı olan bir liderin sen tırnağını bile kesemezsin, saçını bile kesemezsin. Bu nedenle idam tartışmalarını bir kenara bırak. Elinde salladığın ip senin boynuna, Roboski'de vur emrini verenlerin boynuna dolanır”.

Demirtaş’tan tutuklu ve hükümlülere ‘açlık grevlerine son verin’ çağrısı

Bugün de Diyarbakır’da milletvekilleriyle birlikte Büyükşehir Belediyesi'ni ziyarette konuşan BDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, idamın geri getirilmesi halinde bile hukuki olarak Öcalan için uygulanmasının mümkün olmadığını söyledi.

62 gündür cezaevinde açlık grevinde bulunan 64 tutuklu ve hükümlüye seslenen BDP Eş Başkanı, ''yaşamlarınız bizim için çok önemlidir. Kararınızı gözden geçirmenizi arzularız. Çünkü biz dışarıda arkadaşlarımızla devraldık. Partili arkadaşlarımızı canlarını ölüme yatırmışken, biz parlamentoda hiç bir şey yokmuş gibi çalışma yürütemeyiz. Bu nedenle TBMM’deki komisyon çalışmalarını askıya aldık'' dedi.

3 Kasım’da açlık grevlerine dikkat çekmek için yapılacak Diyarbakır’da mitingi, valilik tarafından reddedilen BDP, Çarşamba günü Mardin E Tipi Kapalı Cezaevi önünde yapılacak mitinge hazırlanıyor.

7 milletvekili ve Diyarbakır Belediye Başkanı açlık grevine başladı

Türkiye siyasi tarihinde milletvekilleri de açlık grevi yapıyor. BDP’li milletvekileri Emine Ayna Özdal Üçer, Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Adil Kurt ve Sırrı Süreyya Önder’e bağımsız milletvekili Aysel Tuğluk ve Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir destek veriyor. BDP Eş Başkanı Gültan Kışanak, siyasetçilerin greve başlamasının nedenini“En kısa zamanda çözüm bulunmazsa Kürt halkının hafızasında yeni bir travma sayfası açılacak. Çözüm için gerekirse biz ölürüz” sözleriyle açıkladı.
Bu açıklamadan da önemlisi gerek Adalet Bakanı’yla gerek Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’la açlık grevlerine çözüm bulmak için görüşen BDP, bundan böyle hükümetten görüşme talebinde bulunmayacağını ilan etti.

BDP: Cezaevinden cenaze çıkarsa sorumluluk hükümette

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, “somut adım atmada, AKP ve hükümetın hiçbir duyarlılık göstermediğinin farkındayız. AKP, ülkeyi böylesine çatışmalı sürecin içine sokmak istemiyorsa, açlık grevlerinde yüzlerce cenazenin çıkmasını istemiyorsa, bir an önce somut adım atmalı. Bunu yapmak bir hükümetin, bir başbakanın sorumluluğudur” dedi.

Açlık grevinin siyasi polemik konusu yapılmasını da eleştiren Baluken, cezaevinden çıkacak cenazelerin sorumluğunun hükümette olacağının altını çizdi.

TBMM Başkanı: İşi tadında bırakmakta fayda var

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le birikte çözüm için gözlerin üzerinde toplandığı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek de “açlık grevine son verin” çağrısında bulundu.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Çiçek, ''biz bu ülkede hiçbir insanın burnunun kanamasını arzu etmeyiz. Her şeyi tadında bırakmak lazım. Bu konuda sayın Cumhurbaşkanımız, sayın Başbakanımız, ilgili Bakan arkadaşlarımız her çevreden, her kesimden yeteri kadar açıklama yapıldı. İşi tadında bırakmakta fayda var. Bundan ötesi, çok doğru olmaz diye düşünüyorum'' dedi.

Açlık grevlerinin bitmesi için siyaset dışı çabalar

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bugün bu kapsamda Türk Tabipler Birliği Başkanı Prof. Dr. Özdemir aktan, eski TTB Başkanı Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Prof Mithat Sancar ve Hidayet Şefkatli Tuksal’la görüştü.

TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, DİSK Genel Başkanı Erol Ekici, TTB Konsey Başkanı Ahmet Özdemir Aktan ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap'la görüş alışverişinde bulundu.

Yorumları oku (2)

Bu forum kapatıldı.
XS
SM
MD
LG