Erişilebilirlik

Açlık Grevindeki Milletvekili Leyla Güven Tahliye Edildi


Türkiye’nin Afrin’e yönelik operasyonuna ilişkin sosyal medya paylaşımları ve açıklamaları nedeniyle tutuklanan Leyla Güven, yaklaşık bir yıldır cezaevindeydi. Güven, terör örgütü PKK’nın cezaevindeki lideri Abdullah Öcalan’ın kimseyle görüştürülmemesine tepki amacıyla Kasım ayından beri açlık grevi yapıyordu.

Güven’in davası bugün bir kez daha Diyarbakır 9'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Eylemi nedeniyle duruşmaya katılmayan Güven’e destek için Avrupa ülkelerindeki birçok sol partinin temsilcileri de Diyarbakır’ a geldi. HDP Milletvekilleriyle birlikte adliye önünde toplanan grup açıklama yaptıktan sonra HDP binasına geçti. Bu sırada başlayan duruşmada mahkeme heyeti Güven’in tahliyesine karar verdi.

Açlık Grevindeki Milletvekili Leyla Güven Tahliye Edildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:05:31 0:00

Kararın gerekçesi şu cümlelerle açıklandı; ”Yapılan duruşmada sanık Leyla Güven'in tutuklu olduğu suç yönünden delillerin çok büyük oranda toplanmış olması, diğer delillerin gizlenmesi veya etki edilmesi ihtimalinin bulunmaması, tutukluluktan istenen sonucun adli kontrol tedbiri ile de sağlanabilecek olması, sanığın tutuklu kaldığı süre dikkate alınarak üzerine atılı silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek, silahlı terör örgütü üyeliği suçundan tahliyesine, sanık hakkında CMK'nun 109/3-a maddesi gereğince yurtdışına çıkış yasağı adli kontrol tedbiri konulmasına, sair eksikliklerin tamamlanmasına karar verildi.”

Kararın ardından yabancı heyet ve HDP’liler Güven’in tutuklu bulunduğu E Tipi Cezaevine gitti. Polis cezaevi önünde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri aldı, Güven’in görüntülenmemesi için cezaevi kapısını otobüslerle kapattı. Çok sayıda HDPli de Güven’i karşılamak üzere cezaevi önünde toplandı.

Güven’e destek için gelenler arasında bulunan Fransa Sol Parti Ulusal Sekreteri Jean Christophe Sellin, kararın önemli olduğunu söyledi. VOA Türkçe’ye konuşan Sellin, “Bana göre önemli bir karardı. Uluslararası baskının bunda etkili olmuş olabilir. Leyla Güven birazdan tahliye edilecek ama siyasi mahkumların özgürlüğü için mücadele devam etmelidir. Abdullah Öcalan üzerinde tecrit olmamalıdır” dedi.

Avrupa Özgürlük İttifakı Genel Sekreteri Lorenna Lopez ise VOA Türkçe’ye şunları söyledi; “Leyla Güvenin bırakılmasından memnunuz ama açlık grevi yapanların talepleri yerine getirilmediği için endişeliyiz. Kilit nokta tecrittir. Tecrit hem Türk hem uluslararası yasalara aykırıdır. Eğer insan dialoğu savunur ve barış süreci yeniden başlarsa bu talepler de karşılanır.“

Leyla Güven işlemlerinin tamamlanmasından sonra ambulansla cezaevinden çıkarıldı. Güven Kayapınar ilçesindeki evine götürüldü.Güven’i ilk ziyaret eden HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan oldu. Ziyaretten sonra bir açıklama yapan Buldan, Güven’in eylemini sürdüreceğini söyledi. Buldan,”Sevgili Leyla Güven biraz önce tahliye oldu. Kendisini evine getirdik. Biraz önce kısa da olsa görüştük kendisiyle. Kendisinin mesajını iletmek isterim. Açlık grevinin 79’uncu gününde kendisiyle dayanışma içinde olan herkese sonsuz teşekkürlerini iletti. Yurt içinde ve yurt dışında çok ciddi dayanışma mektupları ve mesajları aldığını ifade etti. Bu mesajların ve dayanışmanın kendisini ayakta tuttuğunu belirtti. Çok güçlü ve çok moralli olduğunu söyledi. Ancak cezaevlerinde devam eden kendisinin de dahil olduğu açlık grevlerinin devam edeceğini belirtti. Çünkü talebi henüz yerine getirilmedi” şeklinde konuştu.

Bitkin olduğu ve yürümekte zorlandığı gözlenen Güven, uzman doktorlardan oluşan bir ekip tarafından muayene edilecek. Muayenenin ardından Güven’in sağlık durumu ile ilgili bir rapor hazırlanacak.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

ABD’nin Afganistan’dan Çekilmesinin Birinci Yıldönümü - 15 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:06 0:00
XS
SM
MD
LG