Erişilebilirlik

Açlık Grevindeki Leyla Güven Tahliye Edilmedi


Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin'e yönelik operasyonuna ilişkin açıklama ve sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılanan Leyla Güven’in davası, Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Güven’in katılmadığı duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ile HDP milletvekilleri izledi.

Daha önce davaya bakan ve Güven’in tahliyesini isteyen mahkeme başkanı bu celse değişti. Değişikliğin nedeni açıklanmazken, Güven’i kaç avukatın savunabileceğine mahkemenin karar vermesi, tartışmalara neden oldu. Mahkeme heyetinin, örgüt suçlarında en çok 3 avukatın müdafi olabileceğini açıklamasına avukatlar tepki gösterdi.

Güven’in avukatları, CHP’li vekil Enis Berberoğlu’nun hüküm giymesine rağmen tahliye edildiğini hatırlatarak, Güven'in tahliye edilmemesini eleştirdi. Avukatlar davayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne taşıyacaklarını belirtti. Savunmaların ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, “kuvvetli suç şüphesi” gerekçesiyle, Güven’in tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Duruşmanın ardından açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Leyla Güven’in 49 gündür açlık grevinde olduğunu söyledi. Güven’i yargılayan mahkemenin üç üyesinin de kadın olduğuna dikkat çeken Buldan, “Bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu kaosun ve krizler döneminin başlıca sebepleri Kürt sorununa yaklaşım, Kürt halkının temsilcilerinin cezaevinde olması ve İmralı Cezaevi'nde Sayın Öcalan'ın tecride maruz bırakılmış olmasıdır. Sayın Leyla Güven kendi koşulları için bedenini açlık grevine yatırmamıştır. Asla böyle bir talebi yoktur. Kendi talebine ilişkin şunları söylemiştir: 'Ben bu heyetten, bu mahkemeden tahliye talep etmiyorum' demiştir. O nedenden kaynaklı zaten bugün duruşmaya katılmamıştır. Çünkü siyasi iktidarın, AKP’nin Kürtler'e, kadınlara, HDP’lilere yaklaşımını kendisi de çok iyi bilmektedir” dedi.

Öcalan’ın yaklaşık üç yıldır kimseyle görüştürülmemesi uygulamasına son verilmesi çağrısı yapan Buldan, “Sayın Öcalan’ın en doğal hakkı olan ailesi ve avukatlarıyla görüşme hakkı elinden alınmış ve 3 yıldır kendisi hiçbir şekilde kimseyle görüştürülmemektedir. Bu hukuksuzluğa bir an önce son verilmelidir. Biz de Türkiye’nin sevgili Leyla Güven’in başlattığı bu grevi, tecrit meselesini bir an önce gündemine almasını ve tecridin bir an önce kaldırılması yönünde adımlar atılmasını istiyoruz” diye konuştu.

31 Ocak 2108 tarihinde tutuklanan Güven, Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde tutuluyor.

XS
SM
MD
LG