Erişilebilirlik

AB’nin Türkiye Fonları Yargıya Yönlendirilecek


Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Türkiye’nin AB üyeliği için ayrılan fonların bir kısmının ülkenin adli sistemini desteklemek için kullanılmasını istedi.

Avrupa Birliği liderleri, Komisyon’dan Türkiye’nin birliğe giriş fonlarının daha iyi kullanılmasının yollarını aramasını istemişti.

Juncker Çarşamba günü yaptığı açıklamada AB’nin Türkiye’nin fonlarını kesmeyeceğini ancak bunları yargı ve sivil toplum, gibi alanlara yönlendireceklerini söyledi.

Juncker, AB’nin yıllardır aksayan Ankara ile üyelik müzakerelerini ise durdurulmadığını bildirdi. Juncker “Türkiye’nin yeniden Avrupalı olmasını istiyoruz” dedi.

Son olarak Brüksel’de geçen ay yapılan AB liderler zirvesinde Ankara’ya yönelik fonlarda kesinti yapılmasına karar verilmiş, fonlarda kesinti talebi Avrupa Komisyonu’na sunulmuştu.

AB, 2014-2020 arasında Türkiye'ye aktarmayı planladığı 4 milyar 450 milyon Euroluk fonun yalnızca 360 milyon Euroluk kısmını Ankara’ya aktardı.

Birlik ayrıca göçmen krizi anlaşması kapsamında Ankara’ya 2016-2017 dönemi için 3 milyar Euroluk kaynak aktarma sözü vermişti.

UKRAYNA KRİZİ ÖZEL SAYFASI

STÜDYO VOA

Trump’a FBI Aramasında Nükleer Belge İddiası - 12 Ağustos
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:27:57 0:00
XS
SM
MD
LG